Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо застосування пільги з податку на прибуток суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у галузі транспорту,та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні,Товариствоздійснює діяльність у галузі транспорту та користується відповідно доПорядку контролю за використанням вивільнених коштів деяких суб’єктів господарювання галузі транспорту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1265 (далі – Порядок № 1265), пільгою з податку на прибуток підприємств, яка зазначена у податковій декларації з податку на прибуток підприємств та у фінансовій звітності як цільове фінансування.
Товариство здійснює виробництво літій-іонних (літій-полімерних) акумуляторів та електричних транспортних засобів.
Враховуючи вищезазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. В додатку ПП доподаткової декларації з податку на прибутокпідприємств зазначений строк користування податковою пільгою у звітному періоді 31.12.2023, це правильно? Чи можна було зазначити строк до кінця 2024 року, оскільки звіт подається у 2024 році? Чи можна шляхом внесення уточнюючої податкової декларації змінити дату користування податковою пільгою у звітному періоді, зокрема проставити дату 31.12.2024?
2. В Кодексі та Порядку № 1265визначені напрями використання вивільнених коштів, але чітко не визначено перелік товарів (робіт, послуг), які можна відносити до витрат на ці заходи. Який нормативно-правовий акт є підставою для відображення витрат за цільовим призначенням? Чи можливо роботи, які були виконані у 2023 роціз будівництва цеху віднести на витрати за рахунок цільового фінансування вивільнених коштів з податку на прибуток?
3. Для цільового використання вивільнених коштів чи повинне товариство з обмеженою відповідальністю мати Програму розвитку товариства? Який період дії такої Програми? Ким має бути затверджена така Програма? Які складові частини має містити Програма? Чи можна включати до змісту такої Програми умови та порядок та умови створення нових робочих місць, їх атестацію?
4. Пунктом 7 Постанови № 1265 визначено, що витрати на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, впровадження новітніх технологій, що понесені платником податків у період дії пільги, обліковуються починаючи з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом строку дії такої пільги. Які підстави можуть бути до них віднесені? Яким нормативно-правовим актом регламентується визначення таких підстав?
Щодо питання 1.
Суб’єкти господарювання, що не сплачують податок на прибуток підприємств у зв’язку з отриманням податкових пільг, ведуть облік сум таких пільг, які відображаються у додатку ПП доПодаткової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим у Мін’юсті 11 листопада 2015 року за № 1415/27860 (у редакції наказу Мінфіну від 20 лютого 2023 року № 101) зі змінами та доповненнями (далі – Декларація).
Інформація про суми податкових пільг подається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1233 «Про затвердження Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг» (із змінами) платником податку, що не сплачує податок у зв’язку з отриманням податкових пільг.
У додатку ПП відображаються, зокрема, відомості щодо строку користування податковою пільгою у звітному періоді (число, місяць, рік початку / рік закінчення).
У разі якщо строк користування податковою пільгою встановлений до початку звітного (податкового) періоду і продовжується після його закінчення, такий строк збігається з датою початку та закінчення зазначеного звітного (податкового) періоду.
Отже, за звітний (податковий) період 2023 року у додатку ПП до Декларації відображається сума несплаченого у цьому звітному (податковому) періоді податку на прибуток підприємств у зв’язку з використанням податкових пільг.
Щодо питання 2, 3,4.
Відповідно до п. 56 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 31 грудня 2035 року (включно), звільняються від оподаткування, зокрема:
1) прибуток суб'єктів господарювання (виробництво електродвигунів клас 27.11 група 27.1 розділ 27 КВЕД ДК 009:2010), що провадять виключно діяльність з виробництва електродвигунів, призначених для транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарних позиціях 8603, 8701 24, 8702 - 8705 згідно з УКТ ЗЕД;
2) прибуток суб'єктів господарювання (виробництво літієвих батарей клас 27.20 група 27.2 розділ 27 КВЕД ДК 009:2010), що провадять виключно діяльність з виробництва літій-іонних (літій-полімерних) акумуляторів, призначених для транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарних позиціях 8603, 8701 24, 8702 - 8705 згідно з УКТ ЗЕД.
Вивільнені кошти (суми податку, що не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) використовуються на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи у галузі електричного транспорту, створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, запровадження новітніх технологій. Використання таких коштів має бути пов'язане з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Порядок контролю за використанням вивільнених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суми вивільнених коштів визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
У разі порушення напрямів цільового використання, порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов'язаний нарахувати податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств з суми використаних не за призначенням вивільнених коштів, штрафні санкції та пеню відповідно до норм цього Кодексу.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1265платники податку ведуть облік та визначають прибуток, отриманий від діяльності з виробництва, зокрема:
електродвигунів, призначених для транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарних позиціях 8603, 8701 20, 8702 - 8705 згідно з УКТЗЕД;
літій-іонних (літій-полімерних) акумуляторів, призначених для транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарних позиціях 8603, 8701 20, 8702 - 8705 згідно з УКТЗЕД.
Згідно з п. 6 Порядку № 1265суми вивільнених коштів визначаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та відображаються в бухгалтерському обліку підприємств в установленому порядку на окремому рахунку «Цільове фінансування і цільові надходження».
Пунктом 7 Порядку № 1265 визначено, що використання вивільнених коштів повинно бути пов'язано з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування.
Вивільнені кошти використовуються за такими напрямами:
створення чи переоснащення матеріально-технічної бази;
збільшення обсягу виробництва;
проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт у галузі електричного транспорту;
запровадження новітніх технологій.
Витрати на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, впровадження новітніх технологій, що понесені платником податків у період дії пільги, обліковуються починаючи з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом строку дії такої пільги.
Вивільнені кошти, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів із податків та зборів або відшкодовані з бюджету.
Відповідно до п. 8 Порядку № 1265 платник податку зобов'язаний збільшити податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму вивільнених коштів, які залишилися невикористаними платником за цільовим призначенням, за результатами звітного (податкового) періоду, що настає після закінчення строку дії пільги з податку на прибуток підприємства.
Отже, суб’єкти господарювання, які проводять виключно діяльність з виробництва електродвигунів, призначених для транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами, літій-іонних (літій-полімерних) акумуляторів, призначених для таких транспортних засобів, визначають прибуток, отриманий від виробництва комплектуючих, який звільняється від оподаткування податком на прибуток підприємств відповідно до п. 56 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексудо 31 грудня 2035 року (включно)та вивільнені кошти мають бути спрямовані виключно за напрямками, що визначені п. 7 Порядку.
При цьому, такі вивільнені кошти повинні бути використані платником за цільовим призначенням до закінчення звітного (податкового) періоду, що настає після закінчення строку дії пільги з податку на прибуток підприємства.
Також, вивільнені кошти, не використані платником податків у звітному (податковому) періоді, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету.
При цьому, Порядком № 1265 затвердження Програми розвитку товариства для цілей визначення напрямків використання вивільнених коштів суб’єктів господарювання галузі транспорту не передбачено.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |