Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Благодійної організації «Благодійний фонд «_________» (далі – Благодійний фонд) щодо окремих питань обліку та оподаткування неприбуткових організацій, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно зі зверненням Благодійним фондом з метою реалізації статутних цілей здійснюється діяльність у населених пунктах, розташованих у зонах можливих бойових дій та у населених пунктах, що знаходяться під постійними обстрілами у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.
У власній діяльності керівництво Благодійного фонду керується зобов’язаннями перед донорами, які можуть вимагати забезпечення страхування співробітників та майна Благодійного фонду для належної реалізації благодійних проєктів.
Враховуючи викладене вище, у зверненні Благодійного фонду поставлено такі запитання для отримання індивідуальної податкової консультації:
1. Чи має право благодійна організація здійснювати медичне та ризикове страхування життя співробітників за рахунок коштів, наданих донорами, якщо це є вимогою договорів про надання благодійних грантів або допомоги?
2. Чи вважаються витрати на страхування життя та здоров’я співробітників благодійної організації такими, що порушують критерії для збереження статусу неприбуткової організації, як це визначено пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу?
3. Чи дозволяється благодійній організації здійснювати страхування майна, що належить організації або використовується нею для виконання статутної діяльності, без ризику втрати ознаки неприбуткової організації?
4. Якщо таке страхування проводиться за рахунок грантових коштів, чи можуть відповідні витрати розглядатися такими, що використовуються для цілей статутної діяльності згідно з п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу?
5. Чи не втрачає благодійна організація статус неприбуткової організації, якщо частина її коштів використовується на страхування працівників та майна, враховуючи, що це здійснюється для забезпечення сталої та ефективної роботи організації та для виконання статутних цілей організації?
Щодо запитань 1 – 5
Насамперед зауважимо, що відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг із питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, тому питання порядку проведення благодійної діяльності благодійними організаціями, у тому числі щодо укладення ними договорів страхування, не належать до компетенції ДПС.
Водночас повідомляємо, що загальні засади благодійної діяльності в Україні визначаються Законом України від 5 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації», зі змінами (далі – Закон № 5073), що забезпечує правове регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на розвиток благодійної діяльності, утвердження гуманізму і милосердя, забезпечує сприятливі умови для утворення і діяльності благодійних організацій.
Як передбачено частиною другою ст. 11 Закону № 5073, на працівників благодійних організацій поширюється законодавство про працю, загальнообов’язкове державне соціальне страхування та соціальне забезпечення.
Члени органів управління благодійної організації можуть укладати договори страхування цивільної відповідальності щодо відшкодування шкоди, завданої ними благодійній організації (частина друга ст. 24 Закону № 5073).
Щодо загальних засад страхування, то відносини у сфері страхування регулює Закон України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX «Про страхування», зі змінами (далі – Закон № 1909), який визначає загальні правові засади здійснення діяльності із страхування, надання посередницьких послуг і спрямований на посилення захисту прав та законних інтересів клієнтів, у тому числі споживачів, шляхом встановлення вимог до системи управління, платоспроможності страховиків, філій страховиків-нерезидентів на території України та розкриття ними інформації, встановлює вимоги до порядку укладання, обслуговування та виконання договорів страхування та перестрахування, врегульовує питання інформаційного забезпечення договорів страхування та перестрахування і дій, що передують їх укладанню, а також державне регулювання та нагляд у сфері страхування.
Відповідно до частини четвертої ст. 93 Закону № 1909 нормативно-правовими актами Регулятора (яким згідно з п. 40 частини першої ст. 1 Закону № 1909 є Національний банк України) можуть встановлюватися вимоги до переліку страхових ризиків залежно від класу страхування, які зазначаються в договорі страхування, у тому числі для договорів страхування, обов’язковість укладення яких визначена законом.
Крім того зазначимо, що відносини, пов’язані з провадженням волонтерської діяльності в Україні, регулює Закон України від 19 квітня 2011 року № 3236-VI «Про волонтерську діяльність» зі змінами (далі – Закон № 3236).
Відповідно до частини першої ст. 1 Закону № 3236 волонтерська діяльність – це добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.
Волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності.
Напрями, за якими здійснюється волонтерська діяльність, визначено частиною третьою ст. 1 Закону № 3236.
Залучати волонтерів до своєї діяльності, як передбачено частиною першою ст. 5 Закону № 3236, можуть організації та установи, які є неприбутковими, та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр).
Організації та установи, що залучають до своєї діяльності волонтерів, мають право згідно з частиною другою ст. 5 Закону № 3236, зокрема, страхувати життя і здоров’я волонтерів на період провадження ними волонтерської діяльності.
Щодо оподаткування податком на прибуток благодійної організації у статусі неприбуткової організації повідомляємо таке.
За даними інформаційних систем ДПС Благодійний фонд внесено до Реєстру з присвоєнням коду ознаки неприбутковості 0036 (благодійні організації).
Пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Так, згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи;
внесена контролюючим органом до Реєстру.
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану пункт 133.4 ст. 133 Кодексу застосовується з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам пункту 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені благодійні організації.
Цілі та сфери, види благодійної діяльності встановлено відповідно ст. 3 та ст. 5 Закону № 5073.
Установчі документи благодійної організації повинні містити, зокрема, цілі та сфери благодійної діяльності, джерела активів (доходів), порядок контролю і звітності благодійної організації (п. 2 та п. 6 частини другої ст. 14 Закону № 5073).
Засади діяльності благодійних організацій встановлено ст. 11 Закону № 5073.
Відповідно до частини другої ст. 16 Закону № 5073 використання активів (доходів) та правочини благодійних організацій не повинні суперечити актам законодавства та цілям благодійної діяльності.
Розмір адміністративних витрат благодійної організації не може перевищувати 20 відсотків доходу цієї організації у поточному році (частина третя ст. 16 Закону № 5073).
З урахуванням викладеного вище обов’язковими умовами для благодійної організації у статусі неприбуткової організації є, зокрема, використання своїх доходів виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами в межах профільного Закону № 5073, а також заборона розподілу доходів або їх частини серед засновників (учасників) такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
При цьому на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням вимог п. 133.4 ст. 133 Кодексу здійснення неприбутковою організацією передачі майна, надання послуг, благодійної допомоги, використання доходів (прибутків) для фінансування видатків, не пов’язаних з реалізацією мети та напрямів діяльності, передбачених її установчими документами, на цілі та на користь отримувачів, що визначені п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу.
Отже, в загальному порядку, якщо благодійна організація у статусі неприбуткової організації укладає договори зі страхування життя та здоров’я співробітників такої організації, а також власного майна в межах обов’язкових видів страхування згідно із законодавством у сфері страхування, або здійснює страхування життя і здоров’я волонтерів, залучених до діяльності такої благодійної організації у порядку, встановленому Законом № 3236, у межах своєї статутної діяльності з дотриманням вимог п. 133.4 ст. 133 Кодексу, то такі операції не є підставою для виключення зазначеної неприбуткової організації з Реєстру.
У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п. 133.4 ст. 133 Кодексу (з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу), така організація підлягає виключенню з Реєстру з визначенням податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств відповідно до підпунктів 133.4.3 та 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.
Водночас повідомляємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі тих, про які йдеться у зверненні, потребує аналізу документів і матеріалів, що дозволяють розглянути предмет запиту більш детально, зокрема: відповідних договорів про надання благодійних грантів або допомоги, суттєвих умов благодійних проєктів, для реалізації яких необхідним є укладення договорів страхування, перелік нормативно-правових актів, якими встановлено вимоги щодо укладення договорів страхування у кожному окремому випадку тощо.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |