Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення ( )щодо практичного застосуваннянорм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, щопротягом 2022 року інвестиційний прибуток не отримував, однак, за операціями з інвестиційними активами отримував дохід від їхнього продажу, у розмірі, який не перевищує витрати, здійснених на їх придбання.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи існує у платника обов’язок декларування доходів від продажу інвестиційних активів за 2022 рік, якщо такий дохід не перевищує витрат на придбання таких інвестиційних активів, тобто відсутній інвестиційний прибуток від операцій з інвестиційними активами?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу.
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 Кодексу платникомподатку на доходи фізичнихосіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерелаїхпоходження в Україні.
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктомоподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається, зокрема:
інвестиційнийприбуток від проведенняплатникомподаткуоперацій з ціннимипаперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніжцінніпапери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у п.п. 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Такожзазначений дохід є об’єктомоподаткуваннявійськовимзбором
(п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідніположення» Кодексу).
Порядок оподаткуванняінвестиційногоприбуткувизначено п. 170.2 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.2.2 якого інвестиційнийприбутокрозраховується як позитивна різницяміж доходом, отриманимплатникомподатку від продажу окремогоінвестиційного активу з урахуваннямкурсовоїрізниці (за наявності), та йоговартістю, щовизначаєтьсяізсуми документально підтверджених витрат на придбання такого активу, або вартістюінвестиційного активу, щобулазадекларована особою як об’єктдекларування у порядку одноразового (спеціального) добровільногодекларуваннявідповідно до підрозділу 94розділу XX «Перехідніположення» Кодексу, з урахуванням норм п.п. 170.2.4 – 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Кодексу (крім операцій з деривативами).
Запровадження обов'язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов'язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених в п.п. 170.2.8
п. 170.2ст. 170 Кодексу.
Відповідно до п.п. 170.2.1 п. 170.2 ст. 170 Кодексу облікзагальногофінансового результату операцій з інвестиційними активами ведетьсяплатникомподаткусамостійно, окремо від іншихдоходів і витрат. Для цілейоподаткуванняінвестиційногоприбуткузвітнимперіодомвважаєтьсякалендарнийрік, за результатами якого платникподаткузобов’язаний подати річнуподатковудекларацію, в якіймаєвідобразитизагальнийфінансовий результат (інвестиційнийприбуток або інвестиційнийзбиток), отриманий протягом такого звітного року.
Відповідно до п.п. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Кодексудо складузагальногорічногооподатковуваного доходу платникаподаткувключаєтьсяпозитивнезначеннязагальногофінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.
При цьому загальнийфінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційнихприбутків, отриманихплатникомподатку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційнихзбитків, понесенихплатникомподатку протягом такого року.
Якщозагальнийфінансовий результат операцій з інвестиційними активами маєвід'ємнезначення, його сума переноситься у зменшеннязагальногофінансового результату операцій з інвестиційними активами наступнихроків до йогоповногопогашення.
Відповідно до п. п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить
18 відс. базиоподаткуваннящододоходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Ставка військовогозбору становить 1,5 відсоткаоб’єктаоподаткування, визначеногоп.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу).
Таким чином, фізична особа, яка протягом звітного податкового року здійснювалаоперації з інвестиційними активами зобов’язана подати податковудекларацію про майновий стан і доходи у якійзазначитизагальнийфінансовий результат по усімопераціям з інвестиційними активами.
Порядок поданнярічноїдекларації про майновий стан і доходи (податковоїдекларації) передбачено ст. 179 Кодексу
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |