Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( )(далі – Товариство)
( )щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, в процесі діяльності Товариства виникає питання по відшкодуванню неповнолітньому працівнику оплаченої ним суми вартості попереднього медогляду до працевлаштування. Посада такого працівника, пов’язана з обслуговуванням населення та включена до «Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001№ 559, зі змінами та доповненнями.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1.Якщо Товариство, як роботодавець за рахунок власних коштів відшкодовує працівнику, посада якого пов’язана з обслуговуванням населення та включена до«Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок», вартість попереднього профілактичного медичного огляду, оплаченого таким працівником до працевлаштування у Товариство, то сума такого відшкодування не включається до оподатковуваного доходу працівника як додаткове благо та не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на підставі п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу?
2.Якщо Товариство, як роботодавець за рахунок власних коштів відшкодовує неповнолітньому працівнику, вартість попереднього профілактичного медичного огляду, оплаченого майбутній працівником до працевлаштування у Товариство, то сума такого відшкодування не включається до оподатковуваного доходу працівника як додаткове благо та не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на підставі п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу?
Відносини, щовиникають у сферісправлянняподатків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Порядок оподаткуваннядоходівфізичнихосібврегульованорозділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якогооб’єктомоподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуванийдохід.
Перелікдоходів, які не включаються до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатків, визначено ст. 165 Кодексу.
Відповідно до п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема витрати роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд працівника згідно із Законом України від 06 квітня 2000 року № 1645-III «Про захист населення від інфекційних хвороб» (далі – Закон № 1645).
Крім того, згідно з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IVКодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у п.п. 3 і 4
п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно зі ст. 21 Закону № 1645 обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, проводяться за рахунок роботодавців у порядку, встановленому законодавством.
Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам та Порядок проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок (далі – Порядок) затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559, зі змінами та доповненнями.
Згідно з п. 2 цього Порядку обов'язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців (підприємство, установа, організація або фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників).
Разом з тим до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді, зокрема суми грошового відшкодування будь-яких витрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV Кодексу (п.п. «г»
п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відсотківбазиоподаткуваннящододоходів, нарахованих (виплачених, наданих) платникуподатків (крімвипадків, визначених у п.п. 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).
Такожвказанийдохід, є об’єктомоподаткуваннявійськовимзбором
(п.п.1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу).
Ставка військовогозбору становить 1,5 відсоткаоб’єктаоподаткування, визначеногоп.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу).
Враховуючи викладене, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи (працівника) витрати роботодавця на обов’язковий попередній (до прийняття на роботу) профілактичний огляд такої фізичної особи, якщо перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам підпадають під дію Закону № 1645 у відповідності до вимог п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Разом з тим,якщо юридичною особою (роботодавцем) за рахуноквласнихкоштіввідшкодовуєтьсяфізичнійособі (працівнику), у тому числі працівнику – неповнолітньому,вартістьпопередньогопрофілактичногомедичногоогляду, оплаченого до працевлаштування у роботодавця, то сума такого відшкодуваннявключається до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу працівника як додаткове благо і оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичнихосібта військовим збором на загальнихпідставах.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |