____________________ № _______ /ІПК/13-01-24-04-10
Індивідуальна податкова консультація
Головне управління ДПС у Львівській області керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі ‒ ПКУ) розглянула звернення фізичної особи – підприємця ………. від …… без номера з питання нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомляє, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи, ставка 5%.
З метою чіткого розуміння обсягу податкових обов’язків та правильного застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) з 1 березня 2022 року до припинення або скасуваня воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1.Чи має фізична особа – підприємець (далі - ФОП), перебуваючи на спрощеній системі оподаткування (третя група , ставка 5%) право не сплачувати в період дії воєнного стану, введеного в Україні, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за себе?
2.Чи необхідно, у випадку наявності права у ФОП не сплачувати єдиний внесок за себе в період дії воєнного стану, введеного в Україні, вчиняти якісь дії (подавати відповідну заяву, повідомлення податкового органу, тощо) з метою реалізації такого права?
3.Чи необхідно, у випадку наявності права у ФОП не сплачувати єдиний внесок за себе в період дії воєнного стану, введеного в Україні, здійснювати розрахунок єдиного внеску у складі Декларації?
4.У випадку наявного права у ФОП не сплачувати єдиний внесок за себе в період дії воєнного стану, введеного в Україні, чи буде зараховано період підприємницької діяльності до страхового стажу?
5.Чи будуть виникати в майбутньому, після скасування воєнного стану в Україні, додаткові податкові зобов’язання, штрафні санкції у випадку права ФОП не сплачувати єдиний внесок за себе в період дії воєнного стану, введеного в Україні?
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня
2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів).
Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, – на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску (частина п’ята ст. 8 Закону № 2464).
Разом з тим відповідно до п. 919 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої ст. 4 Закону № 2464, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому положення абзацу другого п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується. Повідомляти контролюючий орган з метою реалізації такого права не потрібно.
При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого
п. 919 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Таким чином, з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому за січень та лютий 2022 року єдиний внесок сплачується на загальних підставах.
Разом з цим до платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які обчислять і нарахують єдиний внесок та подадуть до контролюючого органу звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску, та при цьому не сплатять самостійно визначені зобов'язання, з 01.08.2023 контролюючим органом будуть застосовуватись заходи впливу та стягнення визначені частиною одинадцятою ст. 25 Закону
№ 2464.
Приймаючи рішення щодо використання наданого права не сплачувати в період дії воєнного стану, введеного в Україні, єдиного внеску за себе відповідні періоди підприємницької діяльності не будуть зараховані до страхового стажу.
Додаткові зобов’язання , штрафні санкції за періоди, в яких згідно наданого права не сплачувати в період дії воєнного стану, введеного в Україні, єдиного внеску за себе застосовуватися не будуть.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
___________________________________________________________________________________________________________
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |