X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.10.2024 р. № 4962/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненняфізичної особи щодо практичного застосування окремих нормзаконодавствастосовно форми розрахунків при продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, керуючись статтею 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Фізична особа просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Чи правильно вона розуміє, що розрахунки за придбання алкогольного напою шляхом електронної торгівлі здійснюються виключно безготівково?
  2. Чи можна розрахуватися за придбаний алкоголь через інтернет готівкою, сплативши її кур’єрськійслужбі доставки?

 

Щодо зазначенихпитань

Організаційно-правові засади діяльності у сфері електронної комерції в Україніпорядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-комунікаційних систем та права і обов’язки учасників відносин у сфері електронної комерції визначає Закон Українивід 3 вересня 2015 року № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі – Закон № 675).

Відповідно до частини першої ст. 3 Закону № 675:

електронна торгівля господарська діяльність у сфері електронної купівлі-продажу, реалізації товарів дистанційним способом покупцю шляхом вчинення

електронних правочинів із використанням інформаційно-комунікаційних систем (пункт2 частини першої ст. 3 Закону № 675);

інтернет-магазин засіб для представлення або реалізації товару, роботи чи послуги шляхом вчинення електронного правочину (пункт 8 частини першої ст. 3 Закону № 675).

Покупець (замовник, споживач) повинен отримати підтвердження вчинення електронного правочину у формі електронного документа, квитанції, товарного чи касового чека, квитка, талона або іншого документа у момент вчинення правочину або у момент виконання продавцем обов'язку передати покупцеві товар (частина одинадцята ст. 11Закону № 675).

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено Законом України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання
(далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею 3 цього Закону.

Встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО в інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Частиною 10 статті 71 розділу Х «Основи державної політики щодо споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, використання електронних сигарет та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння» Закону № 3817, який набрав чинності 27липня 2024 року,встановлено, що особи, які здійснюють продаж алкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння шляхом електронної торгівлі, зобов’язані забезпечити здійснення розрахунків за такими операціями виключно через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні.

В Україні існує дві форми розрахунків – готівкова та безготівкова.

Готівкові розрахунки (розрахунки готівкою) – це платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги) (підпункт 5 пункту 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148, зі змінами).

Безготівкові розрахунки – це перерахування коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, внесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів (частина перша ст. 1 Закону України від 30 червня 2021 року № 1591-IX«Про платіжні послуги» зі змінами).

Таким чином, до безготівкових розрахунків можна віднести розрахунки, що не пов’язанні з отриманням готівки.

Отже, розрахунки за придбання алкогольного напою шляхом електронної торгівлі повинні проводитися виключно в безготівковій формі із обов’язковим застосуванням РРО/ПРРО у встановленому Законом № 265 порядку та з обов’язковою видачею / надсиланням споживачу відповідного розрахункового документа, незалежно від способу передачі товару споживачу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).