Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ та з урахуванням роз’яснення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) щодо вказаного у зверненні компенсаційного платежу (далі – Роз’яснення НКРЕКП), керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з постачання електричної енергії.
Товариством опрацьовуються окремі питання, пов’язані із нарахуванням та сплатою компенсаційного платежу у разі виявлення одномоментного перевищення активним споживачем дозволеної до відпуску у мережу електричної потужності.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи вважається компенсаційний платіж товаром або послугою в описаній у зверненні ситуації;
2) яким чином визначати дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ: за правилом «першої події» чи за касовим методом податкового обліку з ПДВ в описаній у зверненні ситуації;
3) якщо компенсаційний платіж вважається послугою, то який код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП) необхідно зазначати у податковій накладній?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Статтею 5 розділу І ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Права, обов'язки та особливості взаємовідносин учасників роздрібного ринку електричної енергії у частині діяльності активних споживачів, порядок дій учасників ринку електричної енергії під час продажу та обліку електричної енергії, виробленої активними споживачами, визначені статтею 581 Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон № 2019), розділом XI Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, від 14.03.2018 № 312 (далі – Правила № 312), та Порядком продажу та обліку електричної енергії, виробленої активними споживачами, та розрахунків за неї, затвердженим постановою НКРЕКП від 29.12.2023 № 2651 (далі – Порядок № 2651).
Статтею 62 Закону № 2019 визначено спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.
Так, з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до статті 62 Закону № 2019 можуть бути покладені спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (частина перша статті 62 Закону № 2019).
Для забезпечення загальносуспільних інтересів відповідно до частини третьої статті 62 Закону № 2019 Кабінет Міністрів України може покладати на учасників ринку інші спеціальні обов'язки з дотриманням норм такої статті.
Перелік послуг, що становлять загальний економічний інтерес, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 року № 420 із змінами і доповненнями.
Частиною першою статті 581 Закону № 2019 та пунктом 11.5.2 глави 11.5 розділу XI Правил № 312, визначено, що споживач, зокрема набуває статусу активного споживача, одночасно з укладенням договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва, що є додатком до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до статті 96 Закону України від 20 лютого 2003 року № 555-IV «Про альтернативні джерела енергії» із змінами і доповненнями та глави 11.5 розділу XI Правил № 312 дозволена до відпуску у мережу електрична потужність активного споживача за механізмом самовиробництва (крім побутового споживача та малого непобутового споживача), включно з генеруючими установками та установками зберігання енергії третіх осіб, не може одночасно перевищувати 50 відс. від величини дозволеної /договірної) потужності електроустановок такого споживача, що призначені для споживання електричної енергії. У разі виконання таким активним споживачем окремих технічних вимог оператора системи розподілу або оператора системи передачі, до якого приєднані електроустановки активного споживача, визначених відповідно до кодексу системи розподілу або кодексу системи передачі, дозволена до відпуску в мережу електрична потужність може бути збільшена.
Згідно з пунктом 11.4.4 глави 11.4 розділу XI Правил № 312 договір купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва розробляється електропостачальником на основі Примірного договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва (додаток 2 до додатків 5 та 6 до Правил № 312) та укладається в установленому Правилами № 312 порядку, і є додатком до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг / договору про постачання електричної енергії споживачу.
Пунктом 4.1 глави 4 Порядку № 2651 визначено, що проведення розрахунків між електропостачальником або постачальником універсальних послуг та активним споживачем за механізмом самовиробництва здійснюється шляхом визначення погодинного сальдування вартості обсягу відпуску електричної енергії в електричну мережу та вартості обсягу відбору електричної енергії з електричної мережі, розрахованої у порядку, встановленому у пункті 4.4 глави 4 Порядку № 2651, за даними автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії, встановленої на об’єкті споживача.
Відповідно до умов договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва електропостачальник або постачальник універсальних послуг в односторонньому порядку здійснює взаємозалік вартості відпуску та відбору електричної енергії з урахуванням вартості послуг з передачі та/або розподілу електричної енергії станом на перший календарний день після закінчення розрахункового періоду (пункт 11.4.6 глави 11.4 розділу XI Правил № 312 та пункт 4.2 глави 4 Порядку № 2651).
У разі виявлення одномоментного перевищення активним споживачем дозволеної до відпуску в мережу електричної потужності електропостачальник нараховує компенсаційний платіж у зв’язку з таким перевищення у розмірі вартості електричної енергії за відповідну годину, який сплачується активним споживачем електропостачальнику (пункт 11.5.2 глави 11.5 розділу XI Правил № 312), який є платою за послугу з понаднормового відбору електричної енергії у зв’язку з перевищенням активним споживачем дозволеної до відпуску в мережу електричної потужності та, відповідно, є доходом електропостачальника.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. З метою застосування терміну «постачання товарів» електрична енергія вважається товаром (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Товари – матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (підпункт 14.1.244 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Постачання послуг – будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VI ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками − суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ визначено, що тимчасово, до 01 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та/або послуги із зменшення навантаження відповідно до Закону № 2019, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 розділу V ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 01 січня 2026 року.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, а також з урахуванням Роз’яснення НКРЕКП ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Для цілей оподаткування ПДВ зазначений у зверненні компенсаційний платіж розглядається як оплата за послугу з понаднормового відбору електричної енергії у зв’язку з перевищенням активним споживачем дозволеної до відпуску в мережу електричної потужності та, відповідно, включається до бази оподаткування ПДВ операції з постачання такої послуги.
Щодо питання 2
Якщо послуга з понаднормового відбору електричної енергії у зв’язку з перевищенням активним споживачем дозволеної до відпуску в мережу електричної потужності належить до категорії послуг із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії або послуг із зменшення навантаження відповідно до Закону № 2019, то за операцією з постачання такої послуги дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ необхідно визначати за касовим методом.
Якщо послуга з понаднормового відбору електричної енергії у зв’язку з перевищенням активним споживачем дозволеної до відпуску в мережу електричної потужності не належить до категорії послуг із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії або послуг із зменшення навантаження відповідно до Закону № 2019, то за операцією з постачання такої послуги дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ необхідно визначати за правилом «першої події».
З питання віднесення послуги з понаднормового відбору електричної енергії у зв’язку з перевищенням активним споживачем дозволеної до відпуску в мережу електричної потужності до категорії послуг із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії або послуг із зменшення навантаження відповідно до Закону № 2019, ДПС рекомендує звернутися до НКРЕКП.
Щодо питання 3
З питання визначення коду для послуги з понаднормового відбору електричної енергії у зв’язку з перевищенням активним споживачем дозволеної до відпуску в мережу електричної потужності згідно з ДКПП для цілей відображення у податковій накладній, ДПС рекомендує звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |