Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, і в межах компетенції повідомляє наступне.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що ( ), був контролюючою особою компанії ( ) з часткою 50 відсотків з ( ) року. ( ) платник податків відчужив свою частку в компанії та втратив статус контролюючої особи, що підтверджується надісланим в ДПС Повідомленням від ( ) про відчуження частки резидентом в іноземній юридичній особі.
З моменту виходу зі складу учасників компанії платник податків не має доступу до її внутрішньої документації, зокрема фінансової звітності, і не здійснюю контролю над нею. Звітний період компанії ( ) не збігається з календарним періодом України, тобто на момент відчуження платником податків частки фінансова звітність компанії ще не була сформована, оскільки відповідно до федерального законодавством США, подача річної звітності компаніями, звітний період яких не збігається з календарним, має бути подана не пізніше 15 числа 4-го місяця, що обраховується з місяця, який є наступним після останнього місяця звітного періоду.
Через відсутність в Кодексі норм, які б врегулювали ситуацію, коли неможливо подати копії фінансової звітності іноземної компанії, платником податків ( ) було направлено запит на індивідуальну податкову консультацію щодо подання звіту про контрольовані іноземні компанії.
( ) платник податків отримав індивідуальну податкову консультацію, в якій зазначено, що платник податків зобов’язаний подати звіт про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік одночасно з річною декларацією за 2023 рік та додати копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи потрібно подавати повний звіт про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік, якщо я відчужив частку в компанії та вийшов зі складу її учасників до закінчення звітного періоду компанії в США, і, як наслідок, платником податків було втрачено контроль над іноземною юридичною особою і тому немає можливості отримати повну фінансову звітність та на основі неї заповнити та подати повний звіт про контрольовані іноземні компанії?
2. Якщо в цій ситуації повний звіт про контрольовані іноземні компанії подавати необхідно, то чи можливо його подати з незаповненими графами і рядками щодо фінансової діяльності контрольованої іноземної компанії в періоди, щодо яких неможливо направити фінансову звітність внаслідок відчуження частки та виходу зі складу учасників компанії, та без долучення фінансової звітності, оскільки контроль над іноземною юридичною особою втрачено у вересні 2022 року і немає можливості отримати повну фінансову звітність? Або ж надайте роз’яснення який варіант буде вважатися прийнятним для вас, з урахуванням конкретних обставин, які викладені вище.
Щодо питань 1-2
Відповідно до підпункту 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 розділу I Кодексу, що контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України відповідно до правил, визначених цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 392.1.2. пункту 392.1 статті 392 розділу I Кодексу з урахуванням положень статті 392 розділу I Кодексу контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.
Зокрема, іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України (далі – контролююча особа):
а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або
б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або
в) окремо або разом з іншими резидентами України – пов'язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.
Відповідно до підпункту 392.2.2 пункту 392.2 статті 392 розділу I Кодексу об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею. Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії:
включається до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу, або
за результатами звітного податкового року збільшує об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом III Кодексу.
Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
Форму Звіту про контрольовані іноземні компанії затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25 серпня 2022 року № 254 «Про затвердження форми Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії, Порядку заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу та Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2022 року за № 1219/38555.
У Звіті та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення. Отже, графи Звіту, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.
По компанії, по якій було відчужено частку у 2022 році, платнику податків потрібно подати належним чином заповнений Звіт про контрольовані іноземні компанії разом з фінансовою звітністю такої компанії, по якій відбулося відчуження частки, та річною декларації про майновий стан і доходи за 2022 звітний рік.
При цьому платник податків самостійно визначає звітний період для складання фінансової звітності такої компанії, який може закінчуватись як на дату відчуження частки, так і на кінець календарного року.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |