X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.10.2024 р. № 5013/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (  ), щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Товариство у зверненні повідомляє, що з (  ) набуло статусу резидента Дія Сіті.

До моменту набуття статусу резидента Дія Сіті, Товариство уклало договір цивільно-правового характеру з фізичною особою про надання послуг прибирання № (  ) від (  ) року.

Укладених Гіг-контрактів Товариство не має.

В (  ) року Товариство відповідало критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року
№ 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).

(  ) року Товариство підписало з фізичною особою акт наданих послуг та нарахувало дохід за (  ) року.

(  ) року Товариство прийняло працівника  особу з інвалідністю за основним місцем роботи. В (  ) року працівнику особі з інвалідністю була нарахована заробітна плата за (  ) робочих днів в розмірі (  ) грн., що менше ніж мінімальна заробітна плата (8000,00).

Виплата заробітної плати та виплати за договорами цивільно-правового характеру здійснюються в останній робочий день місяця, за який нараховується дохід.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. За якою ставкою податок з доходів фізичних осіб 18 відсотків чи 5 відсотків резидент Дія Сіті Товариство має оподатковувати дохід, нарахований за (  ) року фізичній особі – громадянину України, з якою укладено договір цивільно-правового характеру (не гіг - контракт) при умові, що резидент Дія Сіті Товариство відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667 в (   ) року?

2. За якою ставкою податок з доходів фізичних осіб оподатковується місячний дохід, нарахований відповідно до договору цивільно-правового характеру (не гіг - контракт) з фізичною особою, якщо резидент Дія Сіті відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667 в місяці нарахування такого доходу?

3. Чи має резидент Дія Сіті Товариство нарахувати єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за (  ) року у розмірі мінімального страхового внеску на суму винагороди  за договором цивільно-правового характеру (не гіг - контракт) з фізичною особою при умові, що резидент Дія Сіті Товариство відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667 в (   ) року?

4. Як розраховується розмір єдиного внеску з доходу, нарахованого за договором цивільно-правового характеру (не ГІГ - контракт) при умові, що резидент Дія Сіті відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667 в місяці нарахування такого доходу?

5. Якщо резидент Дія Сіті відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої,
п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667 у місяці нарахування доходу чи застосовується нарахування єдиного внеску у розмірі мінімального страхового внеску до такого доходу нарахованого і виплаченого за договором цивільно-правового
характеру (не ГІГ - контракт) з фізичною особою (не фізичною особою-підприємцем)?

6. Чи потрібно резиденту Дія Сіті, який в місяці нарахування доходу відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, донараховувати єдиний внесок до розміру мінімального страхового внеску. Якщо загальний оподатковуваний дохід працівника особу з інвалідністю, якого прийнято не з першого числа місяця та який працював неповний місяць менше ніж мінімальна заробітна плата?

Відповідно до пунктів 1, 2 та 11 частини першої ст. 1 Закону № 1667:

гіг-контракт – це цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов'язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов'язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V Закону № 1667;

гіг-спеціаліст – це фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем;

резидент Дія Сіті – це юридична особа, яка відповідно до Закону № 1667 набула статусу резидента Дія Сіті та згідно з інформацією, що міститься у реєстрі Дія Сіті, перебуває у зазначеному статусі.

Згідно з частиною першою ст. 5 Закону № 1667 резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає, зокрема, таким вимогам:

розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, кожного календарного місяця становить не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на перше число відповідного календарного місяця (п.п. 2 частиною першою ст. 5 Закону
№ 1667);

середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця, починаючи з наступного за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статус резидента Дія Сіті, становить не менше дев'яти осіб (п.п. 3 частиною першою
ст. 5 Закону № 1667).

При цьому для провадження господарської діяльності резидент Дія Сіті має право залучати працівників на підставі трудових договорів (контрактів), гіг-спеціалістів – на підставі гіг-контрактів відповідно до Закону
№ 1667, а також підрядників та виконавців, у тому числі фізичних осіб – підприємців, – на підставі інших цивільно-правових чи господарсько-правових договорів у порядку, визначеному законодавством (частина четверта ст. 4 Закону № 1667.

При цьому спеціалісти резидента Дія Сіті – це гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеному в порядку, передбаченому Законом № 1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах (п.п. 14.1.283 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу).

Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті встановлені п. 170.141 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.141.1 якого  податковим агентом платника податку - спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами чи у зв'язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті.

Згідно з п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу за ставкою, визначеною
п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;

в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

Заробітна плата для цілей розділу IV Кодексу – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом (п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Статтею 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) визначена структура заробітної плати, яка складається із основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Так, Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція № 5), визначено перелік видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Фонд основної заробітної плати включає нарахування винагороди за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадових обов'язків). До його складу належать зокрема:

оплата праці (включаючи гонорари) працівників, які не перебувають у штаті підприємства (за умови, що розрахунки проводяться підприємством безпосередньо з працівниками), за виконання робіт, зокрема згідно з договорами цивільно-правового характеру, включаючи договір підряду (за винятком фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності) (п.п. 2.1.8 п. 2.1 розділу 2 Інструкції № 5).

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить
18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2–167.5 ст. 167 Кодексу).

Разом з тим згідно з п. 167.2 ст. 167 Кодексу ставка податку становить
5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Так, згідно із п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня
2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108), та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Крім того відповідно до частини 141 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним п. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, встановлюється:

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108, – у розмірі мінімального страхового внеску;

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом
№ 1667, – у розмірі мінімального страхового внеску.

При цьому мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону
№ 2464).

Згідно з частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Водночас відповідно до частини тринадцятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка визначеної п. 1
частини першої ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.

Враховуючи викладене, у разі якщо сума доходу, нарахованого платнику податку – фізичній особі (   ) юридичною особою – резидентом Дія Сіті відповідно до умов цивільно-правового договору (не гіг-контракту), може бути віднесена до фонду оплати праці того місяця, в якому було здійснено його фактичне нарахування на підставі первинних документів, що фіксують факти здійснення господарських операцій, то резидент Дія Сіті включає зазначений дохід до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковує податком на доходи фізичних осіб за ставкою
5 відсотків, а також здійснює нарахування єдиного внеску у розмірі мінімального страхового внеску, за умови, що резидент Дія Сіті відповідає вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667.

Разом з тим, якщо зазначена винагорода не включається до фонду оплати праці, то зазначений дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків, а також базою нарахування єдиного внеску є вся сума винагороди.

Крім того, дохід у вигляді заробітної плати, нарахований резидентом Дія Сіті на користь фізичної особи з інвалідністю, яка у (  ) року була прийнята за основним місцем роботи, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків.

Крім того, слід зазначити, що оскільки норми частини 14¹ ст. 8 Закону
№ 2464 є імперативними щодо конкретного кола платників єдиного внеску – резидентів Дія Сіті, сплата єдиного внеску у разі дотримання вимог, визначених пунктами 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, здійснюється у розмірі мінімального страхового внеску, в тому числі за осіб з інвалідністю, які працюють у резидента Дія Сіті. При цьому мінімальний страховий платіж розраховується як добуток мінімального розміру заробітної плати на ставку єдиного внеску у розмірі 22 відсотка.

Одночасно зауважуємо, що з питання віднесення винагороди, виплаченої на підставі договору цивільно-правового характеру, до фонду оплати праці доцільно звернутись до Міністерства економіки України.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.