Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Товариство у зверненні повідомляє, що з ( ) набуло статусу резидента Дія Сіті.
Укладених гіг-контрактів Товариство не має.
В ( ) року Товариство не відповідало критеріям пп. 2, 3 частини першої,
п. 10 частини другої ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року
№ 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).
( ) року Товариство прийняло працівника особу з інвалідністю за основним місцем роботи. В серпні 2024 року працівнику особі з інвалідністю була нарахована заробітна плата за 6 робочих днів в розмірі ( ) грн., що менше ніж мінімальна заробітна плата (8000,00).
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. За якою ставкою нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) 8,41% чи 22% на заробітну плату, нараховану працівнику, який є особою з інвалідністю та працівником резидента Дія Сіті, котрий в місяць нарахування доходу не відповідав критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667?
2. Чи потрібно резиденту Дія Сіті, який в місяці нарахування доходу, не відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, донараховувати єдиний внесок до розміру мінімального страхового внеску, якщо загальний оподатковуваний дохід працівника - особи з інвалідністю, якого прийнято не з першого числа місяця та який працював неповний місяць, менше ніж мінімальна заробітна плата?
3. Яка ставка єдиного внеску застосовується до нарахованої зарплати особи з інвалідністю, який є працівником резидента Дія Сіті, який в місяці нарахування доходу не відповідав критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667?
4. Як відображається в Додатку Д1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» до звіту податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) нарахування зарплати особі з інвалідністю, працівнику резидента Дія Сіті, що:
- в одному місяці ( ) нарахування доходу не відповідав критеріям
пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667;
- в наступному місяці ( ) нарахування доходу відповідав критеріям
пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667;
5. Якщо резидент Дія Сіті в місяці нарахування доходу не відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, то резидент Дія Сіті має нараховувати податок на доходи фізичних осіб в загальному розмірі за ставкою 18%, тобто за ставкою 5% та донараховувати різницю між сумою обчисленою за ставкою 18% та 5%?
6. Чи правильним є твердження, якщо резидент Дія Сіті в місяці нарахування доходу не відповідав критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, то резидент Дія Сіті має сукупно нарахувати та сплатити наступні суми податку на доходи фізичних осіб:
- утримання в розмірі 5 % від нарахованого доходу спеціалістам Дія Сіті;
- самостійне нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18% від суми нарахованого доходу спеціалістам Дія Сіті?
7. Як відображається в Додатку 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до звіту «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» самостійне нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18%, якщо резидент Дія Сіті в місяці нарахування доходу не відповідає критеріям пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667?
Щодо першого – четвертого питання
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня
2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до частини 141 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для
платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667 встановлюється:
а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР «Про оплату праці» із змінами та доповненнями, – у розмірі мінімального страхового внеску;
б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом
№ 1667, – у розмірі мінімального страхового внеску.
При цьому мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону
№ 2464).
Частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) встановлюється у розмірі 22 відсотка.
У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
Водночас відповідно до частини тринадцятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка визначеної
п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.
Враховуючи те, що норми частини 141 ст. 8 Закону № 2464 є імперативними щодо конкретного кола платників єдиного внеску – резидентів Дія Сіті, сплата єдиного внеску у разі дотримання вимог, визначених пунктами 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, здійснюється у розмірі мінімального страхового внеску, в тому числі за осіб з інвалідністю, які працюють у резидента Дія Сіті. При цьому мінімальний страховий платіж розраховується як добуток мінімального розміру заробітної плати на ставку єдиного внеску у розмірі 22 відсотка.
Разом з тим, якщо резидент Дія Сіті не відповідає вищезазначеним вимогам, то базою нарахування єдиного внеску, яка розраховується як добуток розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд (прибуток), та ставки єдиного внеску незалежно від того, що працівник -особа з інвалідністю працював неповний місяць.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, із змінами.
Додаток 1 до Розрахунку призначений для щоквартального формування платниками єдиного внеску щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у розрізі місяців звітного кварталу.
Відомості, які містяться в Додатку 1 до Розрахунку належать до персоніфікованих даних, тобто таких, що обліковуються в Реєстрі застрахованих осіб.
При цьому слід зазначити, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі – Державний реєстр), здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до Закону № 2464 (п. 1 частини першої ст. 121 Закону № 2464).
Реєстр застрахованих осіб – це автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону (частина перша ст. 20 Закону № 2464).
Застрахована особа – це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (п. 3 частини першої ст. 1 Закону № 2464).
Пунктом 3 частини першої ст. 121 Закону № 2464 визначено, що Пенсійний фонд України здійснює контроль, у тому числі спільно з податковими органами, за достовірністю відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Разом з тим контролюючі органи здійснюють свою діяльність в межах повноважень та функцій, визначених ст. 191 Кодексу та Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, зокрема здійснюють контроль за збором та обліком єдиного внеску в розрізі страхувальників, а не застрахованих осіб.
Враховуючи викладене, відомості, які містяться, зокрема, в Додатку 1 до Розрахунку, належать до персоніфікованих даних, тобто таких, що обліковуються в Реєстрі застрахованих осіб.
У зв’язку з чим контроль та роз’яснення щодо відображення таких відомостей відповідно до ст. 121, 141 Закону № 2464 здійснює Пенсійний фонд України.
Щодо п’ятого – сьомого питання
Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидентів Дія Сіті встановлені п. 170.14¹ ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.14¹.1 якого податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами чи у зв'язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті.
Згідно з п.п. 170.14¹.2 п. 170.14¹ ст. 170 Кодексу за ставкою, визначеною
п. 167.2 ст. 167 Кодексу (5 відс.), оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Водночас п.п. 170.14¹.5 п. 170.14¹ ст. 170 Кодексу встановлено, що у разі якщо податковий агент – резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону
№ 1667, такий податковий агент зобов'язаний у межах податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) самостійно нарахувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою (18 відс.), встановленою п. 167.1 ст. 167 Кодексу, щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених у підпунктах «а» – «б»
п.п. 170.14¹.2 п. 170.14¹ ст. 170 Кодексу, що були виплачені протягом такого календарного місяця, та сплатити його до подання Розрахунку.
При цьому сума такого сплаченого податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, визначення якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу.
Враховуючи викладене, у разі якщо резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, то такий податковий агент, у межах Розрахунку, зобов'язаний самостійно здійснити нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті у вигляді заробітної плати або винагороди за гіг-контрактом, що були виплачені протягом такого календарного місяця, та сплатити його за власний рахунок до бюджету до подання Розрахунку.
При цьому нарахування (утримання) податку на доходи фізичних осіб здійснюється під час нарахування вказаних доходів, тобто якщо зазначені доходи нараховується у місяці в якому резидент Дія Сіті не відповідав вимогам пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, то ставка податку на доходи фізичних осіб буде 18 відс, незалежно від фактичної виплати доходу. Аналогічно оподаткування зазначеного доходу буде здійснюється за ставкою 5 відс. у разі якщо нарахування проводяться у місяці в якому резидент Дія Сіті відповідає умовам Закону № 1667.
Згідно з п.п. 2 п. 4 розділу IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового Розрахунку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зі змінами та доповненнями (далі – Порядок), у розділу I додатка 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – додаток 4ДФ) до Розрахунку відображаються, зокрема, персоніфіковані дані про суми нарахованого (виплаченого) на користь фізичних осіб доходу (відповідно графи 3а та 3) та нарахованих (перерахованих) до бюджету податку на доходи фізичних осіб (відповідно графи 4а та 4) та військового збору (відповідно графи 5а та 5), ознака доходу (графа 6).
Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, наведених у
додатку 2 до Порядку, доходи у вигляді:
заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно
до умов трудового договору (контракту), крім доходів, зазначених в
абзаці третьому п. 4 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу відображаються податковим агентом під ознакою доходу «101»;
суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору – під ознакою «102».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |