X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.10.2024 р. № 5015/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно виноробної продукції, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство зазначає, що здійснює діяльність у сфері оптової та роздрібної торгівлі, імпорт товарів на митну територію України, зокрема вин та вин столових.

Враховуючи викладене вище,  платник  податків  запитує:

  1. Чи заборонено імпорт вин у полімерних пляшках марки            ПЕТФ (далі – ПЕТ-пляшках) від виробника?

2. Чи заборонено продаж на території України імпортних вин у ПЕТ-пляшках від виробника (без здійснення їхнього розливу)?

3. Чи розповсюджуються вимоги статті 3  Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) та статті 11  Закону України       від 19 грудня 1995 року  № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі –  Закон № 481) щодо тари, в яку здійснюється розлив виноробної продукції на вина, що були імпортовані (ввезені на митну територію України) у ПЕТ-пляшках від виробника та продаж яких здійснюється на території України без здійснення розливу?

4. Чи поширюються вимоги статті 3 Закону № 3817 та статті 11           Закону № 481 щодо тари, в яку здійснюється розлив виноробної продукції  на столові вина, враховуючи виключення щодо столових вин, встановлені в частині четвертій статті 2 Закону № 3817 та преамбулі Закону № 481?    

 

Щодо питань 1-3 

 

Пунктом другим розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817 установлено, зокрема, що:

Закон № 481 втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону      № 481, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 Закону      № 3817;

положення Закону № 481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817.

Алкогольний напій - напій, одержаний шляхом спиртового бродіння крохмалевмісної чи цукровмісної сільськогосподарської продукції або вироблений на основі спирту етилового та/або спиртового дистиляту, та/або іншого алкогольного напою, з вмістом спирту етилового понад 0,5 % об., який відповідає товарним позиціям 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 % об. та більше, що відповідає товарній підкатегорії 2103 90 30 00 та товарній підпозиції 2106 90 згідно з УКТЗЕД (пункт другий частини першої статті 1 Закону № 3817).

Закон України від 16 червня 2005 року № 2662-IV «Про виноград та виноградне вино» (далі – Закон № 2662) регулює правові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов’язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства, визначає регламентацію і контроль в цих галузях виробництва, права і обов’язки виробників, повноваження органів виконавчої влади і спрямований на посилення боротьби з фальсифікацією виноробної продукції в Україні. Дія цього Закону поширюється на юридичних та фізичних осіб, господарська діяльність яких включає виробництво, реалізацію, експорт та імпорт товарної продукції в галузі виноградарства і виноробства.

Статтею 1 Закону № 2662 вино визначається як алкогольний напій, вироблений з винограду, міцність якого набувається внаслідок спиртового бродіння роздушених ягід або свіжовіджатого соку, а в разі виготовлення вин кріплених - підвищується шляхом додавання спирту етилового ректифікованого та/або спирту етилового ректифікованого виноградного, та/або дистиляту виноградного спиртового. Міцність вин може становити від 9 до 20 відсотків об’ємних.

Відповідно до частини дев’ятнадцятої статті 3 Закону № 3817 розлив виноробної продукції (крім продукції, визначеної частинами двадцятою та двадцять першою цієї статті) здійснюється у вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, а також у металеві банки з харчового алюмінію, у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, в упаковку типу «Tetra-Pak» і «Bag in box» та ПЕТ-кеги.

Згідно із частиною двадцятою статті 3 Закону № 3817 розлив зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше       8,5 % об. (без додавання спирту) здійснюється у вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, а також у металеві банки з харчового алюмінію, полімерні пляшки марки ПЕТФ, сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, в упаковку типу «Tetra-Pak» і «Bag in box» та ПЕТ-кеги.

Розлив пива, сидру і перрі (без додавання спирту) здійснюється у тару (посуд), вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з такими алкогольними напоями (частина двадцять перша статті 3 Закону № 3817).

Згідно із абзацом двадцятим частини другої статті 11 Закону № 481 розлив виноробної продукції (крім сидру і перрі (без додання спирту), зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природнього (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше       8,5 відсотка об’ємних одиниць (без додання спирту) здійснюється виключно у передбачену діючими стандартами скляну тару, а також у металеві банки із харчового алюмінію, у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, упаковку типу «Tetra-Pak» і «Bag in box».

Відповідно до абзацу двадцять першого частини другої статті 11        Закону № 481 розлив сидру і перрі (без додання спирту), зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природнього (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше       8,5 відсотка об’ємних одиниць (без додання спирту) здійснюється у виготовлену із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, а також металеві банки із харчового алюмінію, полімерні пляшки марки ПЕТФ, сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, упаковку типу «Tetra-Pak» і «Bag in box».

Згідно із пунктом 9.1 розділу 9 ДСТУ 4806:2007 «Вина. Загальні технічні умови» вина розливають у скляні пляшки, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, упаковку типу «Tetra-Pak» та «Bag in box».

Таким чином розлив вин виноградних у ПЕТ-пляшки Законом № 481, Законом № 3817 та ДСТУ 4806:2007 «Вина. Загальні технічні умови» не передбачено.

Відповідно до пункту шостого частини другої статті 73 Закону № 3817 до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за  розлив алкогольних напоїв для реалізації в Україні у тару, не передбачену статтею 3 цього Закону, - 200 відсотків вартості вироблених (реалізованих) товарів (продукції), але не менше 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Отже, розлив, імпорт (ввезення на територію України) та продаж вин виноградних у ПЕТ-пляшках на території України не передбачено.

 

Щодо питання 4

 

Відповідно до пункту восьмого частини першої статті 1 Закон № 3817 вино столове - алкогольний напій, вироблений шляхом повного чи неповного збродження сусла або розчавлених ягід. Залежно від вмісту цукрів столове вино поділяється на сухе, напівсухе, напівсолодке.

Згідно із пунктом двадцять восьмим статті 1 Закону № 2662 вино столове - вино, виготовлене шляхом повного чи неповного збродження сусла. Залежно від вмісту цукрів, столове вино поділяється на сухе, напівсухе, напівсолодке.

Згідно із пунктом 4 статті 2 Закону № 3817 дія Закону № 3817 не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, крім випадків, передбачених цим Законом, а також на виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, напоїв медових, наливок і настоянок, виготовлених громадянами в домашніх умовах для власного споживання.

У преамбулі до Закону № 481 зазначено, що дія цього закону не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, крім випадків, передбачених цим Законом.

Оскільки столові вина є виноробною продукцією,  вимоги щодо тари, в яку здійснюється розлив виноробної продукції передбачені Законом № 481, Законом № 3817 та ДСТУ 4806:2007 «Вина. Загальні технічні умови», застосовуються і до столових вин.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).

 

___________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.