Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно форми розрахунків у разі здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У запиті зазначено, що основним видом діяльності Товариства є оптова торгівля алкогольними напоями. При цьому деякі оптові покупці алкогольної продукції, що постачається Товариством, розглядають можливість проведення розрахунків за відвантажені алкогольні напої шляхом внесення готівкових коштів на банківський поточний рахунок Товариства через термінали програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі – термінали ПТКС) або через каси банківських установ.
Враховуючи вищевикладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
алкогольних напоїв, отримання грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності за відвантажені (реалізовані) їм алкогольні напої в межах оптової
торгівлі цими алкогольними напоями, якщо розрахунки відбуваються шляхом
внесення такими покупцями грошових коштів безпосередньо на поточний банківський рахунок Товариства через термінали ПТКС або через каси банківських установ та без попереднього їх зарахування на власний поточний банківський рахунок цих оптових покупців?
Щодо питань 1, 3
В Україні існує дві форми розрахунків – готівкова та безготівкова.
Готівкові розрахунки (розрахунки готівкою) – це платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги) (підпункт 5 пункту 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України 29 грудня 2017 року № 148, зі змінами).
Безготівкові розрахунки – це перерахування коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, внесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів (частина перша ст. 1 Закону України від 30 червня 2021 року № 1591-IX «Про платіжні послуги» зі змінами).
Відповідно до частини першої ст. 1088 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі – ЦКУ) під час здійснення безготівкових розрахунків допускається застосування платіжних інструкцій, передбачених законодавством України, банківськими правилами та звичаями ділового обороту.
Безготівкові розрахунки провадяться через банки, небанківських надавачів платіжних послуг, в яких відкрито відповідні рахунки, якщо інше не випливає із закону та не обумовлено видом безготівкових розрахунків (частина третя ст. 1088 ЦКУ).
Відповідно до ст. 19 Закону № 3817 суб’єкти господарювання при здійсненні діяльності з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями зобов’язані проводити розрахунки за операціями оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями виключно у безготівковій формі, в тому числі у випадках, якщо розрахунки проводяться з іншою особою після заміни сторони у зобов’язанні чи при виконанні обов’язку боржника третьою особою.
Встановлені ст. 19 Закону № 3817 обмеження щодо форми розрахунків при здійсненні оптової торгівлі алкогольними напоями не містять виключень в частині можливості здійснення готівкових розрахунків суб’єктами господарювання, які є оптовими покупцями алкогольних напоїв.
Статтею 73 Закону № 3817 передбачена відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідно до п. 40 частини другої ст. 73 Закону № 3817 у випадку порушення вимог Закону № 3817 щодо форми розрахунків при здійсненні операцій з оптової торгівлі, зокрема, алкогольними напоями, до суб’єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Отже, за порушення вимог щодо форми розрахунків при здійсненні оптової торгівлі алкогольними напоями відповідальність покладається на постачальника таких алкогольних напоїв.
Щодо питання 2
Відповідно до п. 52.1 ст. 52 Кодексу за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Поряд з цим у питанні 2 свого звернення Товариство просить надати консультацію щодо проведення розрахунків іншими особами (оптовими покупцями алкогольної продукції, що постачається Товариством). Таким чином, Товариство задає питання в інтересах інших осіб, що не відповідає вимогам п. 52.2 ст. 52 Кодексу.
У випадку необхідності отримання консультації іншими особами, щодо яких задається питання, вони мають право відповідно до ст. 52 Кодексу самостійно звернутися до контролюючого органу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |