Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) розрахунку коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло 1095 календарних днів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємством було укладено договір із замовником на виконання робіт, відповідно до якого у квітні 2021 року було отримано від замовника попередні оплати та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідні податкові накладні.
У зв’язку з невиконанням постачальником умов договору відповідно до судового рішення попередня оплата була стягнута з постачальника на користь замовника у липні 2024 року.
Підприємство зазначає, що у ситуації, описаній у зверненні, необхідність проведення коригування не залежить від волі Підприємства, та з урахуванням положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, яким передбачено окремі терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування для платників податку, у яких відсутня можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо такої реєстрації, просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло 1095 календарних днів.
Разом з тим звернення не містить інформації щодо наявності/відсутності у постачальника можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки. У зв’язку з цим ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо порушеного питання.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у вказаному пункті.
Абзацом першим підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ встановлено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 392 розділу І, пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу ІІ ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303 (далі – Наказ № 225, Порядок № 225), затверджено порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 225 у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків – юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим Наказом № 225, до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 розділу ІІ Порядку № 225.
Контролюючий орган розглядає заяву платника податків та відповідні документи протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду, та за результатами такого розгляду приймається вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яке направляється такому платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II ПКУ (пункт 1 розділу ІІІ Порядку № 225).
У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного Порядком № 225, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена ПКУ або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання (пункт 2 розділу ІІІ Порядку № 225).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
У разі виникнення підстав, визначених пунктом 192 1 статті 192 розділу V ПКУ (зокрема, повернення замовнику попередньої оплати), платником податку складається розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання коштів.
Разом з тим, з урахуванням норм абзацу другого пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, якщо розрахунок коригування складено до податкової накладної, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, то такий розрахунок коригування не може бути зареєстрований в ЄРПН. ПКУ не містить виключень в частині термінів реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування залежно від причин їх складання (зокрема, якщо такий розрахунок коригування складається у зв’язку з поверненням замовнику попередньої оплати відповідно до судового рішення).
Водночас, якщо платник податку не має можливості виконувати свої податкові обов'язки, у тому числі щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, і відсутність такої можливості підтверджена відповідним рішенням контролюючого органу, то реєстрація таких податкових накладних / розрахунків коригування має бути здійснена у строки, визначені підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |