Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, між Управлінням освіти, молоді, спорту та національно-патріотичного виховання виконавчого комітету міської ради (далі – Замовник) і Товариством (далі – Підрядник) 26.06.2023 було укладено договір підряду (далі – Договір).
Відповідно до пункту 1.1 Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язуться за завданням Замовника і на свій ризик виконати відповідно до проєктно-кошторисної документації і умов Договору та здати у встановлений Договором строк закінчені роботи за об’єктом (капітальний ремонт школи), а Замовник зобов'язується прийняти від Підрядника і оплатити закінчені роботи, що передбачені умовами Договору.
Згідно з пунктом 5.1 Договору загальна договірна ціна робіт за об’єктом була визначена без ПДВ.
Пунктом 9.1 Договору визначено, що усі розрахунки за виконані роботи здійснюються шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника.
Замовник здійснює розрахунки за виконані роботи протягом 30 календарних днів за фактом виконання робіт на підставі «Актів приймання виконаних підрядних робіт» (форма № КБ-2в) та «Довідок про вартість виконаних робіт» (форма № КБ-3). У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок здійснюється протягом 5 банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок (пункт 9.3 Договору).
На дату підписання Договору Товариство перебувало на єдиному податку за ставкою 2 відсотки.
З 01.08.2023 Товариство перейшло на загальну систему оподаткування, а з 29.09.2023 набуло статусу платника ПДВ.
До актів приймання виконаних будівельних робіт за жовтень-грудень 2023 року Товариством було включено ПДВ.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи зобов’язане Товариство після набуття статусу платника ПДВ включати ПДВ до актів приймання виконаних будівельних робіт;
2) чи вважається збитками сплачений в описаній у зверненні ситуації ПДВ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Будь-які питання щодо оподаткування регулюються ПКУ і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до ПКУ та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства (пункт 7.3 статті 7 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187, 198, 199 і 201 розділу V ПКУ.
Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом ІІІ та підрозділом 4 розділу XX ПКУ.
Відповідно до абзацу першого підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу ІІІ ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.
Вартість виконаних робіт, у тому числі до складу яких включені суми податку на додану вартість, які визнані безпідставно віднесеними за результатами ревізії, відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 і 2
Якщо фактично операції з виконання підрядних будівельних робіт (капітальний ремонт школи) і оплата вартості таких робіт здійснювалися у період перебування Товариства у статусі платника ПДВ, то такі операції Товариства підлягають оподаткуванню ПДВ і, відповідно, вартість таких робіт необхідно формувати з урахуванням ПДВ, незалежно від того, чи будуть змінені умови Договору, чи ні.
Питання відображення сум ПДВ (у тому числі, які визнані безпідставно віднесеними до складу вартості робіт) у бухгалтерському обліку та первинних документах належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |