Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ), щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, та в межах компетенції повідомляє наступне.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що фізична особа ( ), є контролюючою особою іноземної компанії ( ) зареєстрованої ( ) на території ( ).
Першим звітним періодом ( ). Інформація отримана із офіційного сайту GOV.UK –веб-сайту уряду Великобританії, для пошуку державних послуг та інформації (Ошибка! Недопустимый объект гиперссылки.).
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Враховуючи, що фінансовий рік платника податків іноземної компанії починається 17.07.2023 та закінчується 31.03.2024, прошу підтвердити чи спростувати, що платник податків не мав обов’язку подавати ні повний (до 31.12.2024), ні скорочений (граничний термін подачі 01.05.2024) звіти про контрольовані іноземні компанії, та, що звіти за скороченою формою були подані помилково.
2. Враховуючи, що фінансовий рік платника податків іноземної компанії починається 17.07.2023 та закінчується 31.03.2024, прошу підтвердити чи спростувати, що платник податків як контролююча особа, зобов’язаний подати звіт про контрольовані іноземні компанії у звітах за 2024 звітний рік разом з декларацією про майновий стан і доходи (граничний термін подачі 01.05.2025).
3. Якщо платник податків не мав обов’язку подавати Звіти за скороченою формою, надайте алгоритм дій, яким чином платник податків може скасувати поданий Звіт за скороченою формою, аби працівниками Державної податкова служба України його не було враховано і платник податків не мав обов’язку подавати повні Звіти до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком (тобто, до 31.12.2024).
4. Чи може платник податків подати інформаційний лист для уточнення про помилкову здачу скороченого звіту про контрольовані іноземні компанії? Чи даний інформаційний лист буде підставою для звільнення платника податків як контролюючої особи від обов’язку здачі повного Звіту про контрольовані іноземні компанії та уточнення декларації про майновий стан та доходи до кінця календарного року (до 31.12.2024)? Підтвердить що в такому разі подані платником податків звіти за скороченою формою про контрольовані іноземні компанії не будуть враховані працівниками Державної податкова служба України і не тягнуть за собою інших обов’язків для платника податків, як контролера (подача повних Звітів про контрольовані іноземні компанії до 31.12.2024).
Щодо питань 1-4
Контрольованою іноземною компанією (далі – КІК) визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 39².1.1
пункту 39².1 статті 39² розділу І Кодексу).
Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року (підпункт 39².5.1 пункту 392.5
статті 392 розділу І Кодексу).
Пунктом 392.2 статті 392 розділу I Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею.
Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про КІК. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
Тобто, контролююча особа зобов’язана подати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік.
У разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про КІК за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу.
У випадку подання звіту про КІК за скороченою формою контролююча особа зобов’язана подати повний звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.
При цьому, якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств.
З огляду на зазначене та з урахуванням обставин, викладених у зверненні платника податків, якщо звітний рік іноземної компанії розпочинається 17.07.2023 та закінчується 31.03.2024, то у такому випадку контролююча особа зобов’язана подати звіт про КІК за 2024 звітний рік до 01.05.2025 одночасно з поданням копій фінансової звітності КІК та річної декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
В той же час чиним законодавством не передбачено процедуру визнання звіту про КІК недійсним. Платник податків має право подати інформаційний лист через електронний кабінет платника податків або безпосередньо у відділенні податкової служби з обґрунтованим поясненням щодо помилкового подання звіту про КІК.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |