X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.10.2024 р. № 5097/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства, щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, що був встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство у 2011 році уклало контракт з нерезидентом на постачання Товарів медичного призначення (назви товарів та коди згідно УКТ ЗЕД наведені у зверненні). Під час митного оформлення даних Товарів Товариством було сплачено всі збори та податки, передбачені чинним законодавством, в тому числі ПДВ в розмірі 7 відсотків.

Товариство 23.04.2020 уклало Договір з Установою на постачання вищезазначених Товарів. Відповідно до видаткової накладної від 05.05.2020 товар був поставлений Установі і Товариством була складена і зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкова накладна.

Проте, в серпні 2024 року правонаступник Установи звернувся до Товариства, з вимогою повернення суми ПДВ, сплаченого за Товари по вищезазначеному Договору, зважаючи на пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ та перелік товарів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі – Перелік № 224).

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) щодо відповідності дій сторін зазначеного у зверненні Договору, по нарахуванню ПДВ на ціну Товару?

2) чи підпадали Товари, зазначені у зверненні, під дію Переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та чи підлягають звільненню від оподаткування ПДВ операції з постачання таких товарів?

3) щодо надання алгоритму по приведенню ситуації, наведеної в зверненні, у відповідність до вимог чинного законодавства України?

4) чи звільняються від оподаткування ПДВ, операції з постачання на митний території України імпортованих товарів зі сплатою ПДВ?

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, з 17 березня 2020 року по 30 червня 2023 року на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) від оподаткування ПДВ звільнялися операції з:

ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовувалися щодо таких операцій.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільнялись від оподаткування податком на додану вартість та які звільнялись від сплати ввізного мита, було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями.

Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, є включення товару до
Переліку № 224.

Згідно з приміткою 1 до Переліку № 224 основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224, та за умови дотримання вимог, встановлених у примітках до Переліку № 224.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Достовірність нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та/або правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.

Щодо питання 2

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ для операцій з постачання на митній території України товарів, застосовувався виключно до тих товарів, назви яких зазначені в Переліку № 224. Коди УКТ ЗЕД наводилися у Переліку № 224 довідково.

Якщо товари не були включені до Переліку № 224 або не відповідали назвам та вимогам, що були встановлені Переліком № 224, операції з постачання таких товарів оподатковувалися ПДВ за загальними правилами.

З питання класифікації товарів та встановлення відповідності товарів, зазначених у зверненні, назвам товарів, включених до Переліку № 224, ДПС рекомендує звернутися до Торгово-промислової палати України.

Щодо питання 3

У разі, якщо за операціями з постачання на митній території України Товарів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, у тому числі в розумінні підпункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, було визначено податкові зобов’язання з ПДВ та складено податкові накладні з нарахуванням ПДВ, то постачальник (платник ПДВ) повинен був здійснити коригування податкових зобов’язань з ПДВ та повернути покупцю ПДВ з урахуванням норм пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ.

Разом з тим, розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування (абзац другий пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ).

Отже, зважаючи на те, що з дати складання податкової накладної минуло більше 1095 календарних днів, підстави для складання розрахунків коригування до податкових накладних відсутні.

Щодо питання 4

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, застосовувався на усіх етапах постачання товарів, включених до Переліку № 224, незалежно від того з ПДВ чи без ПДВ був придбаний такий товар та незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено/придбано на митній території України або ввезено на митну територію України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).