X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.11.2024 р. № 5118/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

 

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення                                 щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює діяльність у сфері розробки та виробництва товарів (далі – Товари).

Товариством опрацьовуються окремі питання, пов’язані із зазначенням у господарських договорах вартості товарів без ПДВ та ставки ПДВ.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію:

1) і 3) щодо правомірності зазначення у господарських договорах вартості товарів без ПДВ в описаних у питаннях 1 і 3 ситуаціях;

2) щодо правильності зазначення у господарських договорах ставки ПДВ в описаній у зверненні ситуації.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регулюються Господарським кодексом України (далі – ГКУ).

Статтею 67 ГКУ встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

Господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України (далі – ЦКУ), з урахуванням особливостей, передбачених ГКУ (частина перша статті 181 ГКУ).

Загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов'язання, визначено статтею 179 ГКУ.

Істотні умови господарського договору визначено статтею 180 ГКУ. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору (частина третя статті 180 ГКУ).

Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому ГКУ, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України (частина п’ята статті 180 ГКУ). Ціна в ГКУ є вираженим у грошовій формі еквівалентом одиниці товару (продукції, робіт, послуг, матеріально-технічних ресурсів, майнових та немайнових прав), що підлягає продажу (реалізації), який повинен застосовуватися як тариф, розмір плати, ставки або збору, крім ставок і зборів, що використовуються в системі оподаткування (частина перша статті 189 ГКУ).

 Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін (частина перша статті 632 ЦКУ).

Тлумачення умов договору здійснюється відповідно до статті 213 ЦКУ (частина перша статті 637 ЦКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України, або в інших випадках, передбачених законодавством.

З метою здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації та відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ Кабінет Міністрів України постановою від 02 березня 2022 року № 178 «Деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану» із змінами і доповненнями (далі – Постанова № 178) встановив, що до припинення чи скасування воєнного стану, введеного Указом № 64/2022, операції з постачання товарів (запасних частин, акумуляторних батарей, автомобільних шин, охолоджуючих рідин, комплектуючих, додаткового обладнання тощо), визначених нормативними та технічними документами, для транспортних засобів (зокрема спеціальних, спеціалізованих транспортних засобів), а також пально-мастильних матеріалів Збройним Силам, Національній гвардії, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, іншим утвореним відповідно до законів військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, розвідувальним органам, Міністерству оборони, Державній прикордонній службі, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Міністерству внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони, закладам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення національної безпеки та оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою (пункт 1 Постанови № 178).

Постанова № 178 набрала чинності з дня її опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.

Підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі», що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими в абзацах «а» «н» підпункту 4  пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 - 3

Питання правильності визначення умов у господарських договорах, зокрема у частині формування ціни товарів без ПДВ та відображення ставки ПДВ (з урахуванням описаних у питаннях 1 3 ситуацій), не належать до компетенції ДПС.

Водночас ДПС інформує, що режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, та режим оподаткування ПДВ за нульовою ставкою ПДВ відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ (з урахуванням положень Постанови № 178) не є тотожними режимами. Зокрема, суть режиму звільнення від оподаткування ПДВ взагалі не передбачає нарахування ПДВ на вартість товарів/послуг, а суть нульової ставки ПДВ полягає у тому, що при застосуванні постачальником (платником ПДВ) такої ставки до операцій з постачання товарів/послуг, сума ПДВ буде становити 0 відс. від бази оподаткування ПДВ (договірної вартості товарів/послуг), та, відповідно, податкові зобов’язання з ПДВ, що відображатимуться у відповідному рядку податкової декларації з ПДВ, дорівнюватимуть 0.

Так, якщо операції Товариства з постачання Товарів на митній території України підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то за такими операціями податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються, а ціна (вартість) Товарів повинна формуватися без ПДВ.

Якщо операції Товариства з постачання Товарів на митній території України підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою ПДВ відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ (з урахуванням положень Постанови № 178), то за такими операціями податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються за нульовою ставкою та відображаються у відповідному рядку податкової декларації з ПДВ як такі, що дорівнюють 0, а ціна (вартість) Товарів повинна формуватися без ПДВ.

Додатково ДПС інформує, що достовірність нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та/або правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).