X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.11.2024 р. № 5119/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Акціонерного товариства (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з орендної плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство, посилаючись на чинне законодавство, просить надати роз’яснення чи має право розраховувати суму орендної плати за земельну ділянку комунальної власності на підставі нової нормативної грошової оцінки земель, затвердженої органами місцевого самоврядування, без внесення зміни до чинного договору оренди (далі – Договір). При цьому, інформація щодо Договору у зверненні відсутня (копія не надана).

Відносини з оренди землі регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі – Закон № 161) та договором оренди, а справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності – Кодексом.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності справляється відповідно до вимог ст288 Кодексу. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 Кодексу).

Згідно з п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Кодексу базою оподаткування платою за землю є нормативна грошова оцінка земельної ділянки (далі – Оцінка) з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ Кодексу.

Для визначення розміру, зокрема, орендної плати використовується Оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (п. 289.1 ст. 289 Кодексу).

За змістом ст. 15 Закону № 161 істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови (частини п’ята ст. 15 Закону № 161).

Типовий договір оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220, п. 5 якого передбачено відображення Оцінки земельних ділянок на дату укладення договору оренди.

Пунктом 286.2 ст. 286 Кодексу передбачено, що витяг з технічної документації Оцінки подається при поданні першої декларації з плати за землю (фактичного початку діяльності як платника плати за землю), а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової Оцінки землі.

Отже, з дати набрання чинності відповідного рішення органу місцевого самоврядування щодо затвердження виконаної Оцінки, платник має уточнити податкові зобов’язання з плати за землю, незалежно від внесення нової Оцінки до Договору.

Разом з тим повідомляємо, що висновки з питань практичного застосування норм податкового законодавства надаються Державною податковою службою України, виходячи із суті запитання та наявної інформації, наданої у зверненні.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.