X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.11.2024 р. № 5136/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно форми розрахунків при продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах шляхом електронної торгівлі, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Чи має право кінцевий споживач здійснювати оплату сертифікатом за алкогольні напої, тютюнові вироби, електронні сигарети, заправні контейнери,  рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристроях для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, придбані ним шляхом електронної торгівлі?
  2. Чи вважатиметься порушенням частини десятої ст. 71 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових   виробів,  тютюнової    сировини,   рідин,  що   використовуються  в

електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) реалізація алкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроях для споживання тютюнових виробів без їх згоряння шляхом електронної торгівлі?

Щодо зазначених питань

Організаційно-правові засади діяльності у сфері електронної комерції в Україні, порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-комунікаційних систем та права і обов'язки учасників відносин у сфері електронної комерції визначає Закон України від 3 вересня 2015 року № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі – Закон № 675).

Відповідно до частини першої ст. 3 Закону № 675:

електронна торгівля - господарська діяльність у сфері електронної купівлі-

продажу, реалізації товарів дистанційним способом покупцю шляхом вчинення електронних правочинів із використанням інформаційно-комунікаційних систем (пункт 2 частини першої ст. 3 Закону № 675);

інтернет-магазин - засіб для представлення або реалізації товару, роботи чи послуги шляхом вчинення електронного правочину (пункт 8 частини першої ст. 3 Закону № 675).

Покупець (замовник, споживач) повинен отримати підтвердження вчинення електронного правочину у формі електронного документа, квитанції, товарного чи касового чека, квитка, талона або іншого документа у момент вчинення правочину або у момент виконання продавцем обов'язку передати покупцеві товар (частина одинадцята ст. 11 Закону № 675).

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено Законом України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання
(далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено ст. 3 цього Закону.

Відповідно до ст. 3 Закону № 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема:

 проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти);

застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО в інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Частиною десятою ст. 71 розділу Х «Основи державної політики щодо споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, використання електронних сигарет та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння» Закону № 3817, який набрав чинності 27.07.2024, встановлено, що особи, які здійснюють продаж алкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння шляхом електронної торгівлі, зобов’язані забезпечити здійснення розрахунків за такими операціями виключно через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні.

У разі електронної торгівлі алкогольними напоями норма частини десятої ст. 71  Закону № 3817 не містить виключень стосовно здійснення будь-якої форми розрахунків, крім як через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні.

Статтею 13 Закону № 675 визначено, що розрахунки у сфері електронної комерції здійснюються відповідно до законів України «Про платіжні послуги», «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», інших законів та нормативно-правових актів Національного банку України.

Категорії надавачів платіжних послуг в Україні, виключний перелік платіжних послуг та порядок їх надання визначено Законом України                    від 30 червня 2021 року № 1591-IX «Про платіжні послуги» (далі –                         Закон № 1591).

Відповідно до  Закону № 1591 надавачами платіжних послуг в Україні є банки та небанківські фінансові установи.

Пунктом 6 розділу I Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, яка затверджена постановою Національного банку України від 29 липня 2022 року № 163 визначено, що надавач платіжних послуг – надавач платіжних послуг, у якому відкритий рахунок платника/отримувача/стягувача для виконання платіжних операцій.

Відповідно до п. 57 частини першої ст. 1 Закону № 1591 платіжна операція – будь-яке внесення, переказ або зняття коштів незалежно від правовідносин між платником і отримувачем, які є підставою для цього.

Види платіжних послуг та види платіжних інструментів визначено ст. 5 та ст. 34 Закону № 1591 відповідно.

Надання такої послуги, як здійснення розрахунків надавачами платіжних послуг подарунковими сертифікатами чинним законодавством не передбачено.

Враховуючи викладене вище, при здійсненні електронної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, заправними контейнерами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроях для споживання тютюнових виробів без їх згоряння  розрахунки за такі товари необхідно проводити виключно через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні.

Розрахунки, які здійснені покупцями шляхом внесення оплати подарунковим сертифікатом за такі товари не вважаються такими, які здійснені через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні.

Отже, Товариство, яке здійснює продаж алкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння кінцевим споживачам шляхом електронної торгівлі, повинно проводити розрахунки виключно через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні із обов’язковим застосуванням РРО/ПРРО у встановленому Законом № 265 порядку та з обов’язковою видачею / надсиланням споживачу відповідного розрахункового документа, незалежно від способу передачі товару споживачу.

Здійснення розрахунків подарунковими сертифікатами за придбані алкогольні напої тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння кінцевим споживачам шляхом електронної торгівлі вважаються порушенням ч. 10 ст. 71                   Закону № 3817.

Статтею 73 Закону № 3817 передбачена відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до п. 24 частини другої ст. 73 Закону № 3817 за порушення вимог ст. 71 Закону № 3817 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - 3 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).