X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.11.2024 р. № 5153/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків повідомив, що є податковим резидентом України, розглядає податкові наслідки операції з виплати дивідендів юридичною особою України – платником податку на прибуток підприємств, на користь контрольованих іноземних компаній, в яких фізична особа – резидент України є контролюючою особою. При цьому частка опосередкованого володіння таких контрольованих іноземних компаній у деяких випадках становить менш ніж 100 відсотків.

Інші частки володіння таких контрольованих іноземних компаній можуть належати як податковим резидентам України, які також визнаються контролюючими особами щодо своєї частки в контрольованих іноземних компаніях, так і податковим нерезидентам (іноземним компаніям чи фізичним особам), які не вважаються контролерами контрольованих іноземних компаній з точки зору українського податкового законодавства. Відповідно, власники контрольованих іноземних компаній можуть розраховувати на отримання дивідендів лише у тій частині, яка відповідає їх частці володіння.

Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи має право платник податків – фізична особа – резидент України, яка є контролюючою особою контрольованих іноземних компаній, при виплаті дивідендів українською компанією на користь контрольованих іноземних компаній визначити об’єкт оподаткування з податку на доходи фізичних осіб та військового збору пропорційно частці володіння в такій контрольованій іноземній компанії?

2. Яким чином фізична особа, яка є контролюючою особою контрольованої іноземної компанії, має відобразити суму таких доходів в Податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація)?

Щодо першого та другого питань

Пунктом 392.2 статті 392 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній.

Так, об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 розділу І Кодексу. Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії, зокрема, включається до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу (підпункт 392.2.2
пункту 392.2 статті 392 розділу І Кодексу).

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу, згідно з підпунктом 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Підпунктом 163.1.3 пункту 163.1 статті 163 Кодексу передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

В той же час, оподаткування іноземних доходів встановлено
пунктом 170.11 статті 170 Кодексу, відповідно до якого, у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника
податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу, крім, зокрема, прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу.

Відповідно до підпункту 170.13.1 пункту 170.13 статті 170 Кодексу платник податку – резидент, що визнається контролюючою особою щодо контрольованої іноземної компанії, зобов’язаний визначити частину прибутку контрольованої іноземної компанії відповідно до положень статті 392 розділу І Кодексу та включити її до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу.

Підпунктом 170.13.3 пункту 170.13 статті 170 Кодексу визначено, що сума прибутку контрольованої іноземної компанії, отримана у вигляді дивідендів від юридичних осіб України (як безпосередньо, так і опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб) відповідно до підпункту 392.3.2.7
підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу вважається сумою дивідендів, отриманих від українських юридичних осіб безпосередньо контролюючою особою.

Така сума включається до складу загального оподатковуваного доходу контролюючої особи звітного періоду, протягом якого контрольованою іноземною компанією отримано дивіденди, і підлягає оподаткуванню:

отримана від юридичних осіб України – платників податку на прибуток (крім інститутів спільного інвестування) за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 Кодексу; 

отримана від інститутів спільного інвестування, суб’єктів господарювання, які не є платниками податку на прибуток, за ставкою, визначеною
підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу та підпунктом 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Отже, сума прибутку контрольованої іноземної компанії, отриманої у вигляді дивідендів від юридичних осіб України (як безпосередньо, так і опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб) включається до складу загального оподатковуваного доходу контролюючої особи пропорційно частці, якою володіє або яку контролює така фізична особа на останній день відповідного звітного періоду, протягом якого контрольованою іноземною компанією отримано дивіденди та відображає в графі 3 рядка 10.14 розділу II «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації за звітний рік за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 Кодексу.

При цьому така сума не враховується під час визначення частини прибутку контрольованої іноземної компанії згідно з підпунктом 392.3.2.7
підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу, а також не підлягає подальшому оподаткуванню під час її фактичної виплати на користь контролюючої особи відповідно до підпункту 170.13.2 пункту 170.13 статті 170 Кодексу.

Форма Декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, із змінами та доповненнями.

Згідно з приміткою 8 до Декларації рядок 10.14 «Частина прибутку контрольованої іноземної компанії (додаток(и) КІК)» розділу ІІ «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації заповнюється відповідно до пунктів 170.13, 170.131 статті 170 Кодексу та проставляється кількість поданих додатків КІК за їх наявності.

Відповідно до пункту 9 розділу ІV Інструкції Додатку КІК до Декларації «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених з частини прибутку контрольованої іноземної компанії» зазначаються данні платниками податку – резидентами України, що визнаються контролюючою особою щодо контрольованої іноземної компанії.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.