© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |
Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «_______» (далі – Товариство) щодо окремих питань оподаткування податком на прибуток підприємств операцій з цінними паперами, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням Товариства такий платник з 01.04.2022 по 01.08.2023 тимчасово перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та сплачував єдиний податок у складі третьої групи за ставкою 2 відсотки відповідно до п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
На даний час Товариство перебуває на загальній системі оподаткування, є платником податку на прибуток підприємств та застосовує базовий податковий (звітний) період календарний рік.
Товариством розглядається питання можливості при розрахунку фінансового результату від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів за податковий (звітний) період 2024 рік врахувати суму від’ємного фінансового результату від таких операцій, отриману ще у І кварталі 2022 року (у період застосування податкового (звітного) періоду календарний квартал) та досі не враховану (не враховану у попередніх податкових (звітних) періодах).
У зв’язку з викладеним вище у Товариства виникла практична необхідність в отриманні індивідуальної податкової консультації з такого запитання:
чи має право Товариство (платник податку на прибуток) при розрахунку фінансового результату від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів за податковий (звітний) період 2024 рік врахувати суму від’ємного фінансового результату від таких операцій, отриману ще у І кварталі 2022 року (у період застосування податкового (звітного) періоду календарний квартал) до переходу на спрощену систему оподаткування та досі не враховану (не враховану у попередніх податкових (звітних) періодах) після повернення на загальну систему оподаткування?
Різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів встановлено пунктом 141.2 ст. 141 Кодексу.
Фінансовий результат до оподаткування збільшується згідно з п.п. 141.2.1 п. 141.2 ст. 141 Кодексу, зокрема, на суму від’ємного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Фінансовий результат до оподаткування зменшується згідно з п.п. 141.2.2 п. 141.2 ст. 141 Кодексу на суму позитивного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Водночас, відповідно до п.п. 141.2.3 п. 141.2 ст. 141 Кодексу платники податку на прибуток окремо визначають загальний фінансовий результат за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів звітного періоду відповідно до національних або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Якщо за результатами звітного періоду отримано від’ємний загальний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів (загальна сума збитків від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів з урахуванням суми від’ємного фінансового результату від таких операцій та/або від’ємного загального результату переоцінки цінних паперів, не врахованих у попередніх податкових (звітних) періодах, перевищує загальну суму прибутків від таких операцій), сума такого від’ємного значення загального фінансового результату за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів зменшує загальний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів наступних податкових (звітних) періодів, що наступають за податковим (звітним) періодом виникнення зазначеного від’ємного значення фінансового результату (п.п. 141.2.4 п. 141.2 ст. 141 Кодексу).
Якщо за результатами звітного періоду платником податку на прибуток отримано позитивний загальний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів (загальна сума прибутків від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів перевищує загальну суму збитків від таких операцій з урахуванням суми від’ємного фінансового результату від таких операцій та/або від’ємного загального результату переоцінки цінних паперів, не врахованих у попередніх податкових (звітних) періодах), сума позитивного загального фінансового результату від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів збільшує фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду платника податку (п.п. 141.2.5 п. 141.2 ст. 141 Кодексу).
Оподаткування податком на прибуток підприємств платників податку, які тимчасово перейшли на сплату єдиного податку третьої групи відповідно до п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених п.п. 9.12 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Крім того, оподаткування податком на прибуток підприємств платників податку, які тимчасово перейшли на сплату єдиного податку з урахуванням особливостей, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та з 1 серпня 2023 року повернулися на сплату податку на прибуток підприємств, здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених п.п. 9 1.3 п. 9 1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
При цьому нормами Кодексу для платника податку на прибуток, який тимчасово перейшов на сплату єдиного податку з урахуванням особливостей, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та з 1 серпня 2023 року повернувся на сплату податку на прибуток, не передбачено після такого повернення врахування від’ємного загального фінансового результату від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, отриманого до переходу на спрощену систему оподаткування, для зменшення загального фінансового результату від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів податкових (звітних) періодів після переходу на загальну систему оподаткування.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).