X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.11.2024 р. № 5209/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У зверненні платник податків зазначив, що є самозайнятою особою – адвокатом та перебуває на загальній системі оподаткування.

Платником податків за надані послуги, отримано гонорари. Згідно домовленості юридична особа виступає податковим агентом, а платнику податків на рахунок зараховується сума «чистого» гонорару. Юридичною особою в строки та згідно вимог чинного законодавства України нараховано
та сплачено суму податку на доходи фізичних осіб та військового збору,
що підтверджується документами.

Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

1. Які, можливо, податкові зобов’язання виникають у платника податків додатково?

2. Чи необхідно платнику податків подавати декларацію про майновий стан і доходи фізичної особи?

3. Яким чином уникнути можливого подвійного оподаткування сум гонорару, що отримані платником податків від юридичної особи, яка в свою чергу виступила податковим агентом згідно домовленості?

Щодо питань першого-третього

Відповідно до п. 7.3 ст. 7 Кодексу будь-які питання щодо оподаткування регулюються Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено ст. 178 Кодексу, відповідно до п. 178.2 якої доходи громадян, отримані від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст.167 Кодексу.

При цьому оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності (п. 178.3 ст. 178 Кодексу).

Крім того, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу
XX «Перехідні положення» Кодексу), ставка якого становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2
п. 161 підрозділу 10 розділу
XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Відповідно до п. 178.5 ст. 178 Кодексу під час виплати суб’єктами господарювання – податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов’язаних з такою діяльністю, податок на доходи у джерела виплати не утримується в разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність. Це правило
не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, відносини за яким встановлено трудовими відносинами, а сторони договору можуть
бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до
пп. 14.1.195 та 14.1.222 п
. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Крім того, згідно з п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Облік доходів та витрат, отриманих від незалежної професійної діяльності, ведеться за типовою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261.

Відповідно до п. 178.4 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також іноземці та особи без громадянства, які стали на облік у контролюючих органах як самозайняті особи та є резидентами, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до розділу IV Кодексу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зі змінами затверджена форма податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція). При цьому додатки є складовою частиною податкової декларації. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках (п. 2 розділу II Інструкції).

При цьому у рядку 10.12 Декларації вказується сума чистого оподатковуваного доходу, отриманого фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно з ст. 178 розділу IV Кодексу. У разі отримання таких доходів разом із Декларацією заповнюється та подається додаток Ф2 до декларації (п.п. 14 п. 2 розділу III Інструкції 2);

у графі 3 рядка 10.12 вказується сума чистого оподатковуваного доходу, отриманого фізичною особою протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності та відображеного як додатне значення
графи 9 рядка «Усього» розділу IV додатка Ф2 до Декларації;

у графі 6 рядка 10.12 вказується сума податку, що підлягає сплаті
до бюджету, розрахована за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 розділу IV Кодексу, та відображена в рядку 3.1 розділу V додатка Ф2 до Декларації;

у графі 7 рядка 10.12 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету, розрахована за ставкою 1,5 відс., визначеною п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, та відображена
в рядку 4.1 розділу V додатка Ф2 до Декларації.

Враховуючи викладене, у разі якщо особа, яка провадить незалежну адвокатську діяльність, надає на користь юридичної особи правничу допомогу як адвокат на підставі відповідного договору, а також копію довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, то обов’язок щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету виникає у особи, яка провадить незалежну адвокатську діяльність. Тобто, у даному випадку, відсутні законодавчі підстави щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету юридичною особою.

Крім того, гонорари, отримані від провадження адвокатської діяльності, відображаються особою, яка провадить незалежну адвокатську діяльність,
у Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, а також зазначає ці доходи у рядку 10.12 Декларації та додатку Ф2 до Декларації.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

______________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.