|
Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо формування податкового кредиту, яке надіслано у доповнення до звернення та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство, враховуючи отриману індивідуальну податкову консультацію на попереднє звернення, звернулось до Торгово-промислової палати України щодо визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та отримала усне роз’яснення, що для теплової енергії, скидної теплової енергії та інших видів теплової енергії не можуть бути застосовані коди згідно з УКТ ЗЕД, оскільки зазначені товари не використовуються для міжнародної торгівлі через те, що відсутня можливість їх транспортування (експорту та імпорту) через митний кордон.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи матиме право Товариство, яке надає послуги з теплопостачання із використанням у якості сировини скидної теплової енергії, включати до податкового кредиту суми ПДВ, якщо в податкових накладних на придбання скидної теплової енергії буде зазначено умовний код товару 00401?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії визначені Законом України від 2 червня 2005 року № 2633-IV «Про теплопостачання» зі змінами (далі − Закон № 2633).
Згідно зі статтею 1 Закону № 2633 теплова енергія – товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу; об'єкти у сфері теплопостачання – теплогенеруючі станції чи установки, теплові електростанції, теплоелектроцентралі, котельні, когенераційні установки, теплові мережі, які призначені для виробництва і транспортування теплової енергії, а також об'єкти та споруди, основне і допоміжне обладнання, що використовуються для забезпечення безпечної та надійної експлуатації теплових мереж.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ (пункт 44.1статті 44 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила формування податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) регулюються статями 198, 201 ПКУ та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПКУ).
Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» – «л» пункту 201.1 статті 201 ПКУ та пункті 16 Порядку № 1307, зокрема такими реквізитами є:
опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг – код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг.
Водночас абзацом п’ятим підпункту 2 пункту 16 Порядку № 1307 передбачено, що ДПС визначає умовні коди товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками податку при складанні податкових накладних відповідно до статті 201 ПКУ.
Довідник умовних кодів товарів, які відсутні в УКТ ЗЕД (далі – Довідник), розміщено на офіційному веб-порталі ДПС за адресою: http://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/288992.html.
При складанні податкової накладної за операціями з постачання товарів платник податку самостійно визначає відповідність таких товарів певному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД, керуючись Законом України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX «Про митний тариф України» зі змінами.
Якщо товари не класифікуються за жодним кодом згідно з УКТ ЗЕД, то при складанні податкової накладної платник податку може використовувати Довідник.
Відповідно до Довідника, умовний код 00401 присвоєно товару «Теплова енергія».
Отже, якщо товар, про який йдеться у зверненні, зокрема скидна теплова енергія, не класифікуються за жодним кодом згідно з УКТ ЗЕД та відповідає терміну «теплова енергія», визначеному статтею 1 Закону № 2633, то при його постачанні в податковій накладній може використовуватися умовний код товару 00401.
При цьому, Товариство має право віднести до податкового кредиту суму ПДВ за операцією з придбання зазначеного товару за умови, якщо така податкова накладна складена та зареєстрована в ЄРПН з дотриманням норм ПКУ та показники такої податкової накладної відповідають даним бухгалтерського обліку та первинним документам, складеним за такою операцією.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |