Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненнях ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненнях, між Департаментом та Товариством-1 13.12.2023 було укладено договір купівлі-продажу Товару-1, в якому визначено вартість Товару-1 з ПДВ.
Між Департаментом та Товариством-2 17.05.2024 було укладено договір купівлі-продажу Товару-2, в якому визначено вартість Товару-2 з ПДВ.
Згідно з інформаційними базами даних ДПС станом на 05.11.2024 Департамент не зареєстрований як платник ПДВ.
З огляду на викладене, Департамент просить надати індивідуальну податкову консультацію:
1) чи підлягає звільненню від оподаткування ПДВ операція Товариства-1 з постачання Департаменту Товару-1 в описаній у зверненні ситуації;
2) чи підлягає звільненню від оподаткування ПДВ операція Товариства-2 з постачання Департаменту Товару-2 в описаній у зверненні ситуації;
3) яким чином відкоригувати та повернути ПДВ в описаній у зверненні ситуації?
Разом з тим, у зверненнях не зазначено:
в якій групі, товарній позиції і товарній підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД класифікуються Товар-1 та Товар-2;
який безпосередньо суб’єкт є кінцевим отримувачем Товару-1 і Товару-2 та в яких документах це визначено.
У зв’язку з цим, ДПС надає загальне роз’яснення норм ПКУ щодо порушених питань.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненнях, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 і 2
Операція Товариства-1 з постачання Департаменту Товару-1 на митній території України / операція Товариства-2 з постачання Департаменту Товару-2 на митній території України підлягає звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ за умови, що:
– Товар-1 / Товар-2 належить до категорії товарів, що зазначені у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ;
– Товар-1 / Товар-2 класифікується у відповідних товарних позиціях, підпозиціях або товарних підкатегоріях згідно з УКТ ЗЕД, перерахованих у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ;
– відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору кінцевими отримувачами Товару-1 / Товару-2 є суб’єкти, що визначені у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
У разі недотримання таких умов, операція Товариства-1 з постачання Департаменту Товару-1 на митній території України / операція Товариства-2 з постачання Департаменту Товару-2 на митній території України підлягатимуть оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
Щодо питання 3
Якщо операція Товариства-1 з постачання Департаменту Товару-1 на митній території України / операція Товариства-2 з постачання Департаменту Товару-2 на митній території України підлягає звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, але при цьому за такою операцією було визначено податкові зобов’язання з ПДВ та складено податкову накладну з нарахуванням ПДВ, то Товариству-1 / Товариству-2 необхідно відкоригувати такі податкові зобов’язання з ПДВ і повернути Департаменту відповідну суму ПДВ, що була перерахована Департаментом Товариству-1 / Товариству-2.
Зокрема, при здійсненні таких коригувань Товариство-1 / Товариство-2 зобов’язане:
скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була попередньо складена на операцію з постачання Товару-1 на митній території України / операцію з постачання Товару-2 на митній території України з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставленого Товару-1 / Товару-2;
скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на операцію з постачання Товару-1 на митній території України / операцію з постачання Товару-2 на митній території України, яка підлягала звільненню від оподаткування ПДВ, без нарахування ПДВ (з позначкою «Без ПДВ»).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |