X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.11.2024 р. № 5231/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно форми розрахунків у разі здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями,  керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У запиті зазначено, що основним видом діяльності Товариства є оптова торгівля алкогольними напоями, в т. ч. сидром і перрі. Така торгівля здійснюється на підставі договорів поставки. Згідно з умовами таких договорів поставки  оплата покупцями алкогольних напоїв може здійснюватися як у безготівковій формі так і готівкою через касу Товариства з урахуванням граничних сум розрахунків та видачею фіскального чеку програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО).  

Враховуючи вищевикладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Статтею 19 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання  виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини,  рідин,  що  використовуються в електронних сигаретах, та пального»

(далі – Закон № 3817) передбачено безготівкові розрахунки між суб’єктами господарювання при здійсненні діяльності з оптової торгівлі. Хто вважається такими суб’єктами господарювання – лише ті, що мають ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними виробами чи й суб’єкти господарювання з ліцензіями на право роздрібної торгівлі? Тобто чи має право ФОП , маючи ліцензію на право роздрібної торгівлі, розраховуватися з Товариством за раніше отриманий товар (алкогольні напої) готівкою через ПРРО? Чи має право Товариство приймати від ФОП, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, готівкові кошти в якості оплати за алкогольні напої?

  1. Чи буде вважатись з 27 липня 2024 року порушенням чинного законодавства, а саме Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 (далі – Положення № 148) з дотриманням граничних сум, якщо покупцю буде відмовлено в проведенні розрахунків за алкогольні напої готівкою через ПРРО?
  2. Чи вважається порушенням ст. 19 наявність випадків, коли касир помилково після 27 липня 2024 року провела оплату через ПРРО від ФОП за продукцію «Пиво» (код УКТ ЗЕД 2203) і зробила повернення такої суми ФОП через ПРРО? Чи вважатиметься порушенням, якщо проведення через ПРРО помилкової оплати та повернення помилково прийнятих коштів зроблені не в один касовий день?
  3. В пункті першому розділі ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3817 вказано, що пункти 68 і 69 частини першої статті 1 цього Закону наберуть чинності з дня набрання чинності законом про внесення змін до Кодексу. Чи дозволяє це проводити розрахунки з субєктами, які мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за продукцію «Пиво» (код УКТ ЗЕД 2203) при здійсненні діяльності з оптової торгівлі в готівковій формі з використанням  ПРРО?

Щодо зазначених питань

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі – установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі – фізичні особи – підприємці) (далі разом у тексті – суб’єкти господарювання), фізичними особами визначено               Положенням № 148.

Зокрема, пунктом 6 розділу ІІ Положення № 148 передбачено що суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами між собою – у розмірі до 10000 (десяти тисяч) гривень включно.

Положення № 148 не встановлює для суб’єктів господарювання жодних зобов’язань щодо проведення розрахунків виключно у готівковій або безготівковій формі, а лише встановлює обмеження та порядок їх проведення.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначені Законом № 3817.

Відповідно до ст. 19 Закону № 3817 суб’єкти господарювання при здійсненні діяльності з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями зобов’язані проводити розрахунки за операціями оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями виключно у безготівковій формі, в тому числі у випадках, якщо розрахунки проводяться з іншою особою після заміни сторони у зобов’язанні чи при виконанні обов’язку боржника третьою особою.

Стаття  19 Закону № 3817 є спеціальною та встановлені нею обмеження щодо форми розрахунків при здійсненні оптової торгівлі алкогольними напоями не містять виключень в частині можливості здійснення готівкових розрахунків суб’єктами господарювання, які є оптовими покупцями алкогольних напоїв.

Відповідно до п. п. 14.1.144 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об'ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 00.

В Україні існує дві форми розрахунків – готівкова та безготівкова.

Готівкові розрахунки / розрахунки готівкою – це платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна          (п. п. 5 п. 3 Положення № 148).

Безготівкові розрахунки – це перерахування коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, внесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів (частина перша ст. 1 Закону України від 30 червня 2021 року № 1591-IX «Про платіжні послуги» зі змінами).

Відповідно до частини першої ст. 1088 Цивільного кодексу України               від 16.01.2003 № 435-IV зі змінами (далі – ЦКУ) під час здійснення безготівкових розрахунків допускається застосування платіжних інструкцій, передбачених законодавством України, банківськими правилами та звичаями ділового обороту.

Безготівкові розрахунки провадяться через банки, небанківських надавачів платіжних послуг, в яких відкрито відповідні рахунки, якщо інше не випливає із закону та не обумовлено видом безготівкових розрахунків (частина третя ст. 1088 ЦКУ).

Таким чином, до безготівкових розрахунків можна віднести розрахунки, що не пов’язані з отриманням готівки та які виконуються через банки та небанківських надавачів платіжних послуг шляхом перерахування коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, внесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів .

Враховуючи викладене вище, при здійсненні діяльності з оптової торгівлі алкогольними напоями розрахунки за такі товари мають бути проведені покупцем виключно в безготівковій формі. Розрахунки, які здійснені покупцями шляхом внесення готівкових коштів через касу Товариства не вважаються безготівковими.

Отже, у разі здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями, в т. ч. пивом, проведення розрахунків готівковими коштами через касу Товариства є порушенням вимог ст. 19 Закону № 3817.

Статтею 73 Закону № 3817 передбачена відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до п. 40 частини другої ст. 73 Закону № 3817 за порушення вимог цього Закону щодо форми розрахунків при здійсненні операцій з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу                   у розмірі 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше                25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).