X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.11.2024 р. № 5237/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо сплати земельного податку (далі – Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало, що згідно з Державним актом на право постійного користування землі від 1989 року серії Б № ХХХХХХ земля для розміщення колективного саду у розмірі 14 га була надана у безстрокове користування одному із засновників Товариства – управлінню ВТК тресту «ХХХХХХХ» (всього було 8 засновників).

Товариство зареєстровано як юридична особа та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України – 15.03.2004. Засновниками Товариства стали громадяни, які приватизували земельні ділянки для ведення садівництва, а Товариство є постійним користувачем земель загального користування, за які з 2004 року нараховує та сплачує Податок (до 2021 року до Ружичанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, з 2021 року до Розсошанської сільської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області).

Згідно з індивідуальним актом-довідкою від 06.02.2024 № ХХ, виданим у порядку адміністративних послуг Розсошанською сільською радою іншій фізичній особі, зазначені землі загального користування є землями комунальної форми власності Розсошанської сільської ради. На цих землях іншою юридичною особою здійснено будівництво ліній електропостачання.

Товариство просить надати роз’яснення з наступних питань: 1) чи перейшли у комунальну власність територіальних громад землі загального користування садівничих товариств України, у т. ч. Товариства, яким були видані до 1991 року Державні акти на право постійного користування земельними ділянками для розміщення колективних садів, у зв’язку з прийняттям Закону України від 28.04.2021 № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (далі – Закон); 2) чи є з 01.06.2021 садівничі товариства України, у т. ч. Товариство, платниками Податку; 3) чи має право Товариство повернути сплачений
за 2021 – 2024 роки Податок.

Оскільки до звернення не додано копії Державного акта на право постійного користування землі від 1989 року серії Б № ХХХХХХ та індивідуального акта-довідки від 06.02.2024 № ХХ, що не дає змоги в повній мірі ідентифікувати фактичну сутність обставин, стосовно яких виникла практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації, то Товариству надається роз’яснення загальних норм податкового законодавства.

Щодо питання 1

Питання реалізації вимог Закону в частині переходу земель загального користування садівничих товариств України до земель комунальної власності територіальних громад, не регулюються нормами Кодексу, а стосуються відносин, що регулюються Земельним кодексом України.

Щодо питання 2

Кодексом передбачено реалізацію принципу платності користування землею (ст. 206 Земельного кодексу України) у двох формах: земельного податку, який сплачується власниками земельних ділянок і постійними користувачами земельних ділянок, та орендної плати, яка на умовах договору оренди справляється за надані у строкове користування земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, п. 269.1 ст. 269, п. 288.1 ст. 288 Кодексу).

Платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати – землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди (п. 269.1 ст. 269 Кодексу).

Відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 791 Земельного кодексу України земельна ділянка є об’єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (присвоєння їй кадастрового номера) та державної реєстрації права власності на неї, що здійснюється після внесення інформації про таку ділянку до Державного земельного кадастру (далі – Кадастр).

Отже, у Товариства обов’язок обчислення податкових зобов’язань з Податку за землю загального використання виникає з дати державної реєстрації права постійного користування такою ділянкою (державного акту на землю) до дати припинення зазначеного права.

Враховуючи те, що контроль за дотриманням земельного законодавства належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), то якщо інформація про таку ділянку відсутня у відомостях Кадастру, Товариству доцільно звернутися до органу місцевого самоврядування, який відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, має право передавати у власність або користування земельні ділянки, щодо забезпечення оформлення документів із землеустрою та набуття Товариством відповідних прав на земельну ділянку.

 

 

Щодо питання 3

Якщо у Товариства відсутні права на землі загального використання (зареєстровано припинення права постійного користування), то з дати припинення відповідного права на землю у Товариства не виникає податковий обовязок щодо нарахування податкових зобовязань з Податку.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено ст.43 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.