Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України на Ваше звернення … щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок), об’єктів нерухомості, які перебувають у власності громадських об’єднань осіб з інвалідністю, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Заявник проінформував про намір разом з іншими особами з інвалідністю створити громадську організацію осіб з інвалідністю, яка створить підприємство, що надалі матиме право власності на житлову та нежитлову нерухомість, яка буде використовуватися згідно зі Статутом підприємства.
Із посиланням на норми підпункту «з» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у зверненні заявник запитує, що в розумінні норм Кодексу є громадським об’єднанням осіб з інвалідністю, підприємством громадського об’єднання осіб з інвалідністю, та якою повинна бути мінімальна доля в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, майнові права на яку придбано громадським об’єднанням осіб з інвалідністю, щоб воно вважалося підприємством такого об’єднання.
Питання визначення ознак (вимог) відповідності об’єднання осіб – громадському об’єднанню осіб з інвалідністю та підприємству громадського об’єднання осіб з інвалідністю, а також встановлення розміру долі в статутному капіталі юридичних осіб не регулюються Кодексом.
Кодексом регулюються відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів (підпункт 1.1 стаття 1 Кодексу).
У статті 266 Кодексу визначається порядок справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок).
Власники об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості є платниками Податку (підпункт 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Кодексу).
Згідно з підпунктом «з» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу не є об’єктом оподаткування: об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств.
Згідно з пунктом 5.3 статті 5 Кодексу інші терміни, що застосовуються у Кодексі
і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об’єднань визначається Законом України від 22 березня 2012 року № 4572-VI «Про громадські об’єднання» (зі змінами) (далі – Закон № 4572).
У статті 1 Закону № 4572 визначається громадське об’єднання як добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об’єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація – це громадське об’єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Діяльність громадських об’єднань осіб з інвалідністю регулюється положеннями Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідність в Україні» (зі змінами) (далі – Закон № 875).
Підприємства та організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю мають право на пільги із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається на квартал, півріччя, три квартали, рік центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни і може делегувати в установленому Кабінетом Міністрів України порядку повноваження з надання адміністративних послуг бюджетній установі, що належить до сфери його управління (стаття 141 Закону № 875).
Порядок надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2007 року № 1010 (зі змінами) (далі – Порядок).
У пункті 2 Порядку для підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю (далі – підприємства та організації) встановлено критерії для надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування (далі – Дозвіл), зокрема:
1) кількість осіб з інвалідністю, які мають на підприємствах, в організаціях основне місце роботи (далі – Особа), становить протягом попереднього звітного (податкового) періоду не менш як 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу;
2) фонд оплати праці Осіб становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств;
3) розмір середньомісячної заробітної плати в еквіваленті повної зайнятості Осіб повинен бути не менше законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати;
4) виконання підприємствами, організаціями рішень Нацсоцслужби та обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення (крім підприємств, організацій, які звернулися вперше).
На період дії воєнного стану в Україні надання Дозволів здійснюється з урахуванням особливостей встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 № 323 «Деякі питання користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану на території України».
Отже, в розумінні норм Кодексу з метою застосування положень підпункту «з» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу громадські організації осіб з інвалідністю та їх підприємства мають бути створенні та функціонувати з дотриманням норм законодавства та бути власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни та/або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснюється шляхом внесення відповідних відомостей заявником для проведення реєстраційних дій до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (положення статей 2, 3, 17 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-VI «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (зі змінами)).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |