Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення акціонерного товариства (далі – Товариство) на отримання індивідуальної податкової щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно заповнення заявки на поповнення (коригування) залишку пального, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основними видами діяльності Товариства є переробка нафтової сировини та виробництво нафтопродуктів.
В процесі виробництва здійснюється передача з метою промислової переробки (в межах одного підприємства) підакцизних товарів (продукції), що використовуються як сировина для виробництва інших підакцизних товарів (продукції).
З метою виготовлення готової продукції (нафтопродуктів) Товариство отримує метанол (код згідно з УКТ ЗЕД 2905 11 00 00) за повною ставкою акцизного податку, з якого виготовляється МТБЕ (метил-трет-бутиловий ефир, код згідно з УКТ ЗЕД 2909 19 90 20), який в свою чергу використовується для виробництва нафтопродуктів. Метанол та МТБЕ є підакцизними товарами (продукцією), які використовуються як сировина для виробництва інших підакцизних товарів.
У своєму зверненні Товариство зазначає, що відповідно до підпункту 213.3.5 пункту 213.3 статті 213 Кодексу, операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції) та бензолу (за кодом 2902 20 00 00 згідно з УКТ ЗЕД), звільняються від оподаткування.
У зверненні Товариство зазначає, що відповідно до розділу VІ Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2020 року № 729, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2020 року за № 1241/35524 (далі – Порядок № 729), передбачено, що у разі зміни умов оподаткування, виникає потреба поповнити обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Товариство просить надати роз’яснення щодо оформлення (на прикладі використання метанолу (код згідно з УКТ ЗЕД 2905 11 00 00) для виготовлення МТБЕ (код згідно з УКТ ЗЕД 2909 19 90 20), який в свою чергу залучається до виробництва нафтопродуктів) заявки на поповнення (коригування) залишку пального для зміни умов оподаткування:
з «0» – у разі якщо оподатковується на загальних підставах;
на «2» – пальне, звільнене від оподаткування акцизним податком згідно з пунктом 213.3 статті 213 розділу VI Кодексу (крім пального, звільненого від оподаткування акцизним податком згідно з підпунктом 213.3.11 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу).
Щодо надання відповіді
Відповідно до підпункту 213.3.5 пункту 213.3 статті 213 Кодексу операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції) та бензолу (за кодом 2902 20 00 00 згідно з УКТ ЗЕД), звільняються від оподаткування. Ця норма не поширюється на операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства нафтопродуктів (крім товарів (продукції) за кодами 2707 10 00 00, 2707 50 00 90, 2710 12 90 00 та 2711 19 00 00 згідно з УКТ ЗЕД).
Отже, звільнення від оподаткування операцій з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції) та бензолу (за кодом 2902 20 00 00 згідно з УКТ ЗЕД), встановлене підпунктом 213.3.5 пункту 213.3 статті 213 Кодексу, не поширюється на операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства, зокрема, метанолу (код згідно з УКТ ЗЕД 2905 11 00 00).
Згідно із пунктом 217.6 статті 217 Кодексу для пального, при виробництві якого в якості сировини використані інші оподатковувані підакцизні товари, сума податку до сплати зменшується на суму податку, розрахованого для такої сировини.
Сума податку щодо сировини, що підлягає відніманню, обчислюється із застосуванням ставок податку на таку сировину, чинних на дату реалізації пального. У разі якщо така сума перевищує суму податку з пального, виробленого з такої сировини, різниця платнику не відшкодовується.
Норми цього пункту застосовуються під час функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, визначеної статтею 232 Кодексу.
Відповідно до пункту 1 розділу VІ Порядку № 729 заявка на поповнення (коригування) залишку пального складається платником податку (філією чи структурним підрозділом платника податку) у разі, якщо виникає потреба поповнити обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, в тому числі у разі зміни умов оподаткування.
Заявка на поповнення (коригування) залишку пального складається також, якщо:
в результаті зміни фізико-хімічних показників пального збільшується обсяг пального за певним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, в тому числі під час одночасного зменшення обсягів пального за іншим кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
є необхідність здійснити зміну коду товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД у зв’язку зі зміною цього показника в додатковій митній декларації, оформленій після дослідження проб (зразків) пального.
Згідно із пунктом 2 розділу VІ Порядку № 729 під час збільшення обсягу пального за певним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД з одночасним зменшенням обсягів пального за іншим кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД в результаті зміни фізико-хімічних показників пального такий платник податку може оформити заявку на поповнення (коригування) залишку пального, де зазначаються обсяги пального, які збільшуються та які зменшуються, при цьому:
заявка на поповнення (коригування) залишку пального оформлюється на суму різниці сум акцизного податку, розрахованих за відповідними ставками з відповідних обсягів залишку пального, що збільшуються та зменшуються, якщо сума акцизного податку на пальне, обсяг залишків якого збільшується, є більшою, ніж сума акцизного податку на пальне, обсяг залишків якого зменшується у зв’язку зі зміною його фізико-хімічних показників;
заявка оформлюється з нульовою сумою акцизного податку, якщо:
суми акцизного податку на таке пальне є рівними;
сума акцизного податку на пальне, обсяг залишків якого збільшується, є меншою, ніж сума акцизного податку на пальне, обсяг залишків якого зменшується у зв’язку зі зміною його фізико-хімічних показників.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |