Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ та податку на прибуток підприємств та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство згідно з договором оренди надало в оренду приміщення Міжнародній організації права розвитку (далі – МОПР). Відкриття та утримання представництва МОПР в Україні регулюється Угодою між Урядом України та Міжнародною організацією права розвитку про заснування представництва Міжнародної організації права розвитку в Україні від 18.09.2023, ратифікованою Законом України від 21 грудня 2023 року № 3532-IX (далі – Угода).
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Пунктами 3.1 та 3.2 статті 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових
податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. Якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до статті 3 Угоди МОПР визнається в Україні як міжурядова організація. МОПР наділена правосуб’єктністю. Вона, з-поміж іншого, має здатність укладати договори, набувати та розпоряджатися рухомим і нерухомим майном, а також ініціювати судові провадження.
Пунктами «а» та «d» статті 10 Угоди встановлено, що МОПР та її майно звільняються від будь-якої форми:
прямого оподаткування включно з платежами за пенсійне або соціальне страхування. Втім, МОПР не буде вимагати звільнення від зборів і податків, які лише є платою за користування комунальними послугами.
непрямих податків, включно з податками, які є складовою частиною ціни товарів і послуг, оплачених МОПР під час здійснення нею закупівель для її функціонування або здійснення своєї діяльності.
Згідно з підпунктом «б» підпункту 14.1.122 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ нерезиденти - це дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україні;
Щодо питань 1 – 2 (в частині ПДВ) та 4
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 197.2 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами. Порядок звільнення від оподаткування та перелік операцій, що підлягають звільненню від оподаткування, встановлюються Кабінетом Міністрів України виходячи з принципу взаємності стосовно кожної окремої держави та/або правил міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.
Порядок звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1240 (далі – Порядок № 1240).
Порядок № 1240 визначає процедуру звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб, зокрема, представництв міжнародних організацій, утворених згідно з міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - міжнародні договори України) (підпункт 1 пункту 1 Порядку № 1240);
Згідно з пунктом 3 Порядку № 1240 звільнення від сплати ПДВ дипломатичних представництв, консульських установ, осіб з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членів їх сімей застосовується виходячи з принципу взаємності стосовно кожної окремої держави та/або відповідно до міжнародних договорів України.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1240 звільнення від оподаткування ПДВ у разі постачання товарів і послуг на митну територію України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум ПДВ, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 9 Порядку № 1240.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 1240 від оподаткування ПДВ звільняються виходячи з принципу взаємності та/або відповідно до міжнародних договорів України операції, пов'язані з:
будівництвом, ремонтом та реконструкцією будинків і приміщень для розміщення дипломатичних представництв, консульських установ та представництв міжнародних організацій, у тому числі резиденції керівників дипломатичних місій;
придбанням чи орендою службових, житлових і нежитлових приміщень для потреб дипломатичних представництв, установ та представництв міжнародних організацій, якщо контракти (договори) укладено від імені дипломатичної місії або держави, яка її направила. При цьому звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з оренди службових приміщень дипломатичних місій та житлових приміщень керівників дипломатичних представництв і консульських установ здійснюється без додержання принципу взаємності.
Отже, якщо договір оренди нерухомого майна (приміщення) Товариством укладений безпосередньо з міжнародною організацією, то при здійсненні операції з надання послуг з оренди такого нерухомого майна (приміщення) згідно з пунктом 197.2 статті 197 розділу V ПКУ та пунктом 9 Порядку № 1240 ПДВ на суму орендної плати не нараховується, оскільки такі операції звільняються від оподаткування ПДВ.
У разі недотримання таких умов постачальник при здійсненні операції з постачання послуг з оренди нерухомого майна зобов’язаний нарахувати ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Щодо питання 3
Згідно з пунктом 2 Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233, суб'єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв'язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та відображає інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності, що подається контролюючому органу у строки, встановлені ПКУ.
Обов’язок щодо подання до контролюючого органу звіту про суми податкових пільг скасовано з 01.01.2020 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 року № 891 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233»
Отже, сума податкових пільг декларується платником у податковій звітності з того податку, з якого він скористувався податковою пільгою.
Форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, (далі – Порядок № 21).
Пунктом 3 розділу V Порядку № 21 передбачено, що у рядку 5.1 (з рядка 5) податкової декларації з ПДВ вказуються обсяги операцій (з урахуванням коригування), які звільнені від оподаткування ПДВ. Для платників податку, які заповнюють рядок 5, обов'язковим є подання додатку 4 до податкової декларації з ПДВ (далі – додаток 4).
Порядок визначення сум ПДВ, не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, зазначений у розділі V1 Порядку № 21.
Відомості про суми ПДВ, несплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, розраховані у порядку, визначеному розділом V1 Порядку № 21, за операціями, звільненими від оподаткування податком, зазначаються у таблиці 2 додатку 4 відповідно до коду пільги згідно з довідником пільг.
Розрахунок несплачених до державного бюджету сум ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування, здійснюється за формулою, визначеною у пункті 3 розділу V1 Порядку № 21.
Щодо питання 6
Відповідно до довідника інших податкових пільг, який розміщено на вебпорталі ДПС https://tax.gov.ua у розділі «Довідники» (підрозділ «Довідники пільг»), звільненим від оподаткування ПДВ операціям з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами, присвоєно код 14060440.
Щодо питання 7
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН (пункт 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).
Реєстрація податкових накладних в ЄРПН відбувається згідно з Порядком ведення ЄРПН, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних».
Отже, за операціями з надання послуг з оренди нерухомого майна (приміщення), які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.2 статті 197 розділу V ПКУ та пунктом 9 Порядку № 1240, Товариству необхідно скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Щодо питань 1 – 2 (в частині податку на прибуток підприємств), 5 та 8
МОПР, як міжурядова організація, звільняється, зокрема, від оподаткування податком на прибуток підприємств.
Угодою (з урахуванням статті 3 розділу І ПКУ) не передбачено жодних пільг з податку на прибуток підприємств для будь-яких суб’єктів господарювання, які надають послуги МОПР.
Отже, пільгове оподаткування стосується виключно МОПР.
Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом ІІІ та підрозділом 4 розділу XX ПКУ.
Щодо оподаткування податком на прибуток платника податку, що надає в оренду приміщення для МОПР, то відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу ІІІ ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.
ПКУ не передбачено різниць щодо орендної плати, отриманої від нерезидентів. Суми таких платежів відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, державну політику зокрема у сфері бухгалтерського обліку та забезпечує формування і реалізацію єдиної державної податкової та митної політики.
Таким чином, питання щодо відображення отриманих сум платежів від здачі в оренду приміщень в бухгалтерському обліку відноситься до компетенції Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |