X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.11.2024 р. № 5251/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків – фізична особа – резидент у зверненні повідомив, що планує придбати корпоративні права на часту (пай) у статутному капіталі юридичної особи нерезидента, інвестиційного фонду, який створений та існує за законодавством …. (далі – юридична особа – нерезидент № 1) та в подальшому внести ці корпоративні права до статутного капіталу іншої юридичної особи – нерезидента,  комерційного товариства, яке створено та існує за законодавством …. (далі – юридична особа – нерезидент № 2).

Тобто, вартість майнових (корпоративних) прав юридичної особи – нерезидента № 2 буде дорівнювати оціночній вартості частки (паю) у статутному капіталі юридичної особи – нерезидента № 1, яка ймовірно на момент здійснення внеску збільшиться. 

Враховуючи викладене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи розповсюджується звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб, передбачене п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, на дохід у вигляді майнових (корпоративних) прав на частку (пай) в статутному капіталі юридичної особи – нерезидента № 2, отриманий платником податку фізичною особою резидентом в обмін на здійснення ним майнового внеску до статутного капіталу такої юридичної особи – нерезидента № 2 у вигляді майнових (корпоративних) прав на частку (пай) в статутному капіталі іншої юридичної особи – нерезидента № 1?

2. Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб за правилами оподаткування інвестиційного прибутку (п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Кодексу) дохід (звільнений від оподаткування податком на доходи фізичних осіб відповідна до п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу) у вигляді майнових (корпоративних) прав на частку (пай) в статутному капіталі юридичної особи – нерезидента № 2, отриманий платником податку фізичною особою резидентом в обмін на здійснення ним майнового внеску до статутного капіталу такої юридичної особи – нерезидента № 2 у вигляді майнових (корпоративних) прав на частку (пай) в статутному капіталі іншої юридичної особи –
нерезидента № 1?

3. Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб за правилами оподаткування іноземних доходів (п. 170.11 ст. 170 Кодексу) дохід (звільнений від оподаткування податком на доходи фізичних осіб відповідно до
п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу) у вигляді майнових (корпоративних) прав на частку (пай) в статутному капіталі юридичної особи – нерезидента № 2, отриманий платником податку фізичною особою – резидентом в обмін на здійснення ним майнового внеску до статутного капіталу такої юридичної особи – нерезидента № 2 у вигляді майнових (корпоративних) прав на частку (пай) в статутному капіталі іншої юридичної особи – нерезидента № 1?

Щодо першого – третього питання

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Статтею 165 Кодексу встановлено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного капіталу юридичної особи – емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права (п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

При цьому згідно з п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні
права – це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Зауважуємо, що інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (п. 5.3 ст. 5 Кодексу).

Так, господарські організації – це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку (частина друга ст. 55 Господарського кодексу України).

Таким чином, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума (вартість) майнового внеску, яка внесена таким  платником до статутного капіталу юридичної особи – резидента, тобто, положення п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, у наведеній Вами ситуації, не застосовуються.

Разом з тим зауважуємо, що згідно з абзацом другим ст. 6 Закону України від 18 вересня 1991 року № 1560-XII «Про інвестиційну діяльність» інвестиційна діяльність суб’єктів України за її межами регулюється законодавством іноземної держави, на території якої ця діяльність здійснюється, відповідними договорами України, а також спеціальним законодавством України.

Крім того, відповідно до п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді інвестиційного прибутку від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у п.п. 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.

Відповідно до пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника
податку – отримувача , який зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, та оподатковується за ставкою 18 відсотків, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім:

а) доходів, визначених п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, що оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу;

б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 Кодексу;

в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу;

г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв’язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.111 ст. 170 Кодексу.

Особливості оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2
ст. 170 Кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Таким чином, інвестиційна діяльність суб’єктів України за її межами регулюється законодавством іноземної держави, на території якої ця діяльність здійснюється.

Разом з цим наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжуються.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.