X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.11.2024 р. № 5270/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення
платника щодо відображення у податковій звітності з податку на додану вартість за липень 2024 року податкової накладної, складеної в березні 2022 року та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок), та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Постачальником в березні 2022 року було складено податкову накладну та в червні 2022 року направлено на реєстрацію в ЄРПН. При цьому реєстрацію такої податкової накладної в ЄРПН було зупинено.

У серпні 2022 року таку податкову накладну було зареєстровано в ЄРПН датою направлення її на реєстрацію (червень 2022 року).

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості включення суми податку на додану вартість, відображеної у такій податковій накладній, до складу податкового кредиту за звітний (податковий) період липень 2024 року шляхом подання уточнюючого розрахунку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з податку на додану вартість та складання податкової накладної і реєстрації її в ЄРПН регулюються статтями 187, 198 і 201 Кодексу.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року
№ 2155 – VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зі змінами,
та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац третій пункту 198.6 статті 198 Кодексу).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац другий пункту 201.10 статті 201 Кодексу).

Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів / послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Згідно з пунктом 50.1 статті 50 Кодексу у разі, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених статтею 50 Кодексу), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Отже, платник податку суму податку на додану вартість, відображену у податковій накладній, яка була зареєстрована в ЄРПН, та яку не було включено до складу податкового кредиту протягом строку, визначеного пунктом 198.6 статті 198 Кодексу, може включити до податкового кредиту шляхом подання уточнюючого розрахунку (з урахуванням строків давності, визначених
статтею 102 Кодексу), за той звітний (податковий) період, у якому таку податкову накладну було складено (якщо податкова накладна була вчасно зареєстрована в ЄРПН) або зареєстровано в ЄРПН (якщо податкова накладна була зареєстрована з порушенням строків, визначених Кодексом, для її реєстрації).

Таким чином сума податку на додану вартість, відображена у податковій накладній, складеній у березні 2022 року та зареєстрованій в ЄРПН у червні
2022 року, не може бути відображена у складі податкового кредиту у звітному (податковому) періоді липень 2024 року шляхом подання уточнюючого розрахунку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).