Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Підприємства щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно обігу спирту етилового, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Підприємство повідомило, що здійснюється провадження про банкрутство Підприємства та триває ліквідаційна процедура.
На балансі Підприємства обліковується спирт етиловий ректифікований вищої очистки в обсязі 4 789,41 дал, який підлягає реалізації в порядку, визначеному чинним законодавством України.
Проте, у Підприємства відсутня ліцензія на право оптової торгівлі спиртом етиловим, а також відсутня можливість її отримання, з огляду на неплатоспроможний стан та відкриття ліквідаційної процедури.
Враховуючи зазначене Підприємство запитує: чи може ліквідатор Підприємства в межах справи про банкрутство реалізувати спирт етиловий ректифікований вищої очистки в обсязі 4 789,41 дал, що обліковується на балансі банкрута, за участі суб’єкта господарювання, що має чинну ліцензію на право оптової торгівлі спиртом етиловим, на підставі цивільно-правового договору, який не передбачатиме передачі прав власності на спирт до цього суб’єкта (наприклад, договору комісії)?
Щодо зазначеного питання
Відповідно до пункту 61 частини першої статті 1 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) оптова торгівля спиртом етиловим - діяльність з реалізації власно виробленого, ввезеного або придбаного спирту етилового іншим суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на право оптової торгівлі спиртом етиловим, або суб'єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим та використовують його для виробничих потреб або для особистого некомерційного використання, або суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв.
Відповідно до пункту 1 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3817 розділ VІІ «Ліцензування» Закону № 3817 набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2025 року (крім пунктів 22, 23 і 25 частини другої статті 46, статті 49).
Пунктом 2 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817 установлено, зокрема, що:
Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95 – ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім ст. 8 Закону № 481, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію ст. 33 Закону № 3817;
положення Закону № 481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817.
Суб'єкти господарювання - виробники спирту етилового здійснюють його реалізацію вітчизняним споживачам за наявності ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим (частина вісімнадцята статті 14 Закону № 481).
Згідно із п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Поняття «реалізація спирту етилового» застосовується виключно для суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва спирту етилового.
Відповідно до Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі – ЦКУ) реалізація товарів може бути здійснена шляхом укладення відповідних договорів, на реалізацію товарів безпосередньо суб’єктом господарювання або із залученням третіх осіб.
Статтею 1011 ЦКУ визначено, що за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Отже, для здійснення реалізації спирту етилового за договорами комісії як комітент, так і комісіонер повинні мати відповідні ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим. Виключень законодавством не встановлено.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
_____________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |