X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.11.2024 р. № 5312/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

 

 
 

Індивідуальна податкова консультація

 

 

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання резидентом послуг нерезиденту та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні та додатках до нього, Товариство зареєстровано як платник ПДВ та здійснює діяльність з виробництва кіно- та відеофільмів, телевізійних програм, розробки концепції контенту.

Між Товариством та компанією – нерезидентом укладено договір про надання послуг з медіа-планування.

Згідно з договором Товариство надає послуги з виробництва та розповсюдження контенту для замовника – нерезидента на території України, а саме медіа-послуги, які включають розробку концепції контенту та виробництво відео для різних платформ і в різних форматах; поширення та розміщення контенту на території України.

Згідно з умовами договору, Товариство передає нерезиденту всі права, в т.ч. права інтелектуальної власності на будь-яку копію та інші матеріали, вироблені у зв’язку з наданням послуг в межах укладеного договору.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20 відс. операції з постачання зазначених у зверненні послуг;

2) яким чином зазначене у договорі місце надання послуг впливає на правила оподаткування ПДВ зазначених у зверненні операцій;

3) яким чином зазначається найменування послуг у акті наданих послуг та податковій накладній (зокрема, деталізовано із визначенням вартості кожної окремої складової послуги чи вказується загальна назва послуги)?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Так, місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання, або − у разі відсутності такого місця − місце постійного чи переважного його проживання.

До таких послуг належать, зокрема:

надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об'єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, а також надання (передача) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць);

рекламні послуги;

послуги радіомовлення та телевізійного мовлення;

надання посередницьких послуг від імені та за рахунок іншої особи або від свого імені, але за рахунок іншої особи, якщо забезпечується надання покупцю послуг, перерахованих у цьому пункті;

надання послуг з виробництва та компонування відеофільмів, кінофільмів, анімаційних (мультиплікаційних) фільмів, телевізійних програм, рекламних фільмів, фоторекламних матеріалів та комп'ютерної графіки.

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.

Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ та складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної регулюються статтями 187 і 201 розділу V ПКУ та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 – 2

Якщо зазначені у зверненні послуги (з виробництва та розповсюдження контенту для замовника на території України) належать до категорії послуг, визначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, то місцем постачання таких послуг є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання, незалежно від фактичного місця надання таких послуг.

Оскільки в описаній у зверненні ситуації отримувачем таких послуг є нерезидент, який не має в Україні постійного представництва, то їх місце постачання визначається поза межами митної території України, і, відповідно, операції з постачання таких послуг не будуть об'єктом оподаткування ПДВ.

У разі, якщо зазначені у зверненні послуги (з виробництва та розповсюдження контенту для замовника на території України) не належать до категорії послуг, визначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, то місцем постачання таких послуг буде місце реєстрації постачальника.

Оскільки в описаній у зверненні ситуації постачальником послуг є Товариство, яке зареєстроване на митній території України, то операція з постачання такої послуги Товариством нерезиденту буде об'єктом оподаткування ПДВ та підлягатиме оподаткуванню податком у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відс.

З питання віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг та визначення коду для таких послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), ДПС рекомендує звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Щодо питання 3

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію (стаття 1 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).

Таким чином, опис (номенклатура) товарів/послуг, зазначений у податковій накладній, повинен відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання товарів або надання послуг (акті наданих послуг, тощо), які у свою чергу повинні відповідати умовам договору, у межах якого здійснюються операції з надання послуг.

З питання оформлення первинних документів, зокрема щодо порядку відображення в акті наданих послуг опису операцій з постачання послуг, платнику податку доцільно звернутися до Міністерства фінансів України як до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).