Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих положень законодавства стосовно зберігання тютюнової суміші, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство зазначає, що є виробником суміші тютюнової сировини для кальяну (тютюн для кальяну).
Товариство повідомляє, що його виробничі приміщення розділені на окремі склади. Вся сировина та підготовлені суміші переміщуються на підставі актів внутрішнього переміщення (із зазначенням дати, ваги у кг, за підписом матеріально-відповідальних осіб).
Як зазначено у зверненні, згідно технологічного процесу вироблена Товариством тютюнова суміш (напівфабрикат) зберігається в тарі (бочках) на складі тютюнової суміші, де відбувається процес ферментації та ароматизації до її фасування в плівку та коробки і наклеювання акцизної марки.
Враховуючи зазначене, Товариство запитує, чи може воно зберігати розфасовану суміш (напівфабрикат) тільки у плівку (без коробок) на складі тютюнової суміші (напівфабрикат) згідно акту внутрішнього переміщення (із зазначенням дати, ваги, за підписом матеріально-відповідальних осіб та пломбування) до її переміщення на склад фасування до пакування в коробки і нанесення марок акцизного податку.
До зазначеного запитання
Відповідно до п.п. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 Кодексу тютюнові вироби –
сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також
люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Отже, тютюн для кальяну відповідно до п.п. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 Кодексу є тютюновим виробом.
З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817), крім окремих його норм, які набирають чинності та вводяться в дію у терміни, встановлені пунктом 1 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3817.
При цьому, пунктом 2 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3817 установлено, що Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) втрачає чинність з 01 січня 2025 року, положення Закону № 481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817.
Відповідно до статті 1 Закону 481 місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту етилового, біоетанолу та спиртових дистилятів, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Згідно з частиною десятою статті 2 Закону № 481 виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру.
Виробництво та/або зберігання тютюнової сировини здійснюється за наявності місць зберігання, внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання (частина одинадцята ст. 2 Закону № 481).
Відповідно до частини дванадцятої статті 2 Закону № 481 суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів, вносять місця зберігання тютюнової сировини до Єдиного реєстру лише у разі, якщо таке місце зберігання розташоване за іншою адресою (у приміщенні), ніж місцезнаходження виробництва.
Згідно з частиною шістдесят першою статті 15 Закону № 481 зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в
електронних сигаретах, здійснюється суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) в місцях зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які внесені до Єдиного реєстру таких місць зберігання.
Отже, тютюнова сировина може зберігатися або у місцях зберігання, внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, або у місцях виробництва тютюнових виробів, а тютюнові вироби – у місцях зберігання, внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Згідно з п.п. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 Кодексу маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Відповідно до п. 226.1 ст. 226 Кодексу у разі виробництва на митній території України, зокрема, тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов’язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час розкривання товару.
Відповідно до п. 226.2 ст. 226 Кодексу наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пачці (упаковці) тютюнового виробу, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються (п. 226.11 ст. 226 Кодексу).
Враховуючи наведене, тютюнова суміш для кальяну, виробництво якої завершено, має зберігатися з дотриманням вимог Кодексу щодо маркуваня тютюнових виробів.
Відповідно до п. 11 частини другої ст.73 Закону № 3817 до суб'єктів господарювання за виробництво та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без паперових марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку (крім випадків, передбачених законодавством, та випадків, якщо маркування марками акцизного податку таких алкогольних напоїв не передбачено зовнішньоекономічним договором (контрактом), застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості таких товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |