Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, у платника виникли питання щодо правильності застосування п. 173.2 ст. 173 Кодексу, яким передбачено, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню, та п. 173.4 ст. 173 Кодексу.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи підлягає оподаткуванню та за якою ставкою дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна, якщо у звітному (податковому) році вперше було продано легковий автомобіль,
вдруге – мотоцикл, а втретє – мопед?
2. Чи підлягає оподаткуванню та за якою ставкою дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна, якщо у звітному (податковому) році вперше було продано легковий автомобіль,
вдруге – вантажний автомобіль, а втретє – легковий автомобіль?
3. Чи підлягає оподаткуванню та за якою ставкою дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна, якщо у звітному (податковому) році вперше було подаровано легковий автомобіль, вдруге – легковий автомобіль продано?
4. Чи підлягає оподаткуванню та за якою ставкою дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна, якщо у звітному (податковому) році вперше було продано вантажний автомобіль, вдруге – легковий автомобіль?
5. Чи підлягає оподаткуванню та за якою ставкою дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна, якщо у звітному (податковому) році легкові автомобілі: вперше продано, вдруге – подаровано, втретє – продано?
6. Чи підлягає оподаткуванню та за якою ставкою дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна, якщо у звітному (податковому) році вперше було продано вантажний автомобіль, вдруге – легковий автомобіль, а втретє – легковий автомобіль?
7. Чи потрібно зазначати інформацію про всі договори (купівлі-продажу (міни, поставки), а також інших договорів, зокрема, договори дарування), укладені у присутності посадових осіб органів, які здійснюють реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, у додатку 4 ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (Д4), чи зазначати лише ті договори, які підлягають оподаткуванню?
Згідно зі ст. 717 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.
Договір дарування рухомих речей, які мають особливу цінність, укладається у письмовій формі (ст. 719 ЦКУ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 затверджено Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів
(далі – Порядок).
Відповідно до п. 8 Порядку документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками, зокрема, передбачених законодавством податків і зборів (обов’язкових платежів).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого визначено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається, зокрема, дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 Кодексу.
Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу об’єкти дарування, зазначені в
п. 174.1 ст. 174 Кодексу, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV Кодексу для оподаткування спадщини.
Згідно з п.п. «б» п. 174.1 ст. 174 Кодексу об’єкти дарування платника податку поділяються з метою оподаткування, зокрема, на об’єкт рухомого майна, будь-який транспортний засіб та приладдя до нього.
При цьому вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, отриманих у спадщину чи дарунок, які підлягають оподаткуванню згідно зі
ст. 174 Кодексу, визначається у порядку, встановленому абзацом третім п. 173.1 ст. 173 Кодексу (п. 174.7 ст. 174 Кодексу).
Пунктом 174.2 ст. 174 Кодексу визначено розміри ставок податку на доходи фізичних осіб в залежності від ступеня споріднення та резидентського статусу фізичної особи (обдарованого) і фізичної особи (дарувальника).
При цьому об’єкти дарування, що отримуються у дарунок членами сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб (п.п. «а» п.п. 174.2.1
п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Згідно з п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу вартість будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунок обдаровуваними, які не є членами сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Крім того, для будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунок обдарованим від дарувальника-нерезидента, та для будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунок обдарованим-нерезидентом від дарувальника-резидента, застосовується ставка податку 18 відс., визначена
п. 167.1 ст. 167 Кодексу (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Отже, дохід платника податку у вигляді вартості отриманого у дарунок рухомого майна – легкового автомобіля оподатковується податком на доходи фізичних осіб в залежності від ступеня споріднення та резидентського статусу.
У разі якщо фізична особа здійснює дарування рухомого майна – автомобіля, то доходу у такої особи – дарувальника не виникає.
При цьому відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровувані, які отримали дарунок.
Дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім, зокрема, обдаровуваних – нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів дарування, та обдаровуваних, які отримали об’єкти дарування, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими обдаровуваними – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів дарування.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 Кодексу.
Крім того, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 173 Кодексу
(п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна визначено ст. 173 Кодексу, відповідно до п. 173.1 якої дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5 відсотків, визначеною в п. 167.2 ст. 167 . Кодексу.
Як виняток із положень п. 173.1 ст. 173 Кодексу, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню (абзац перший п. 173.2 ст. 173 Кодексу).
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу (абзац другий
п. 173.2 ст. 173 Кодексу).
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою 18 відсотків, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу (абзац третій п. 173.2 ст. 173 кодексу).
Враховуючи викладене, доходи, отримані фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного (податкового) року рухомого майна оподатковуються податком на доходи фізичних осіб відповідно до ст. 173 Кодексу в залежності від виду рухомого майна та черговості продажу.
Щодо першого питання
Доходи, отримані фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного (податкового) року одного об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, одного мотоцикла та одного мопеда не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб не залежно від порядку продажу.
Щодо другого питання
Дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного (податкового) року одного легкового автомобіля не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, продаж вантажного автомобіля та другого легкового автомобіля оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків.
Щодо третього питання
Дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного (податкового) року одного легкового автомобіля не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, не залежно від здійснення дарування іншого легкового автомобіля.
Щодо четвертого питання
Дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного (податкового) року одного вантажного автомобіля оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків, одного легкового автомобіля – не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
Щодо п’ятого питання
Дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного (податкового) року одного легкового автомобіля не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, продаж другого легкового автомобіля оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків, не залежно від здійснення дарування третього легкового автомобіля.
Щодо шостого питання
Дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного (податкового) року одного вантажного автомобіля оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків, одного легкового автомобіля не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, другого легкового автомобіля оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків.
Щодо сьомого питання
Відповідно до п. 173.3 ст. 173 Кодексу у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені розділом IV Кодексу функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до пп. 173.1 або 173.2 ст. 173 Кодексу з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.
У разі продажу (обміну) об’єкта рухомого майна за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента чи фізичної особи – підприємця або укладення та оформлення договорів відчуження транспортних засобів у присутності посадових осіб органів, які здійснюють реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, такий посередник або відповідний орган виконує функції податкового агента стосовно подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку, а платник податку під час укладання договору зобов’язаний самостійно сплатити до бюджету податок з доходу від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна.
Пунктом 173.4 ст. 173 Кодексу органи, у присутності посадових осіб яких між фізичними особами здійснюються укладення та оформлення договорів купівлі-продажу (міни, поставки), а також інших договорів, здійснюють у встановленому законом порядку реєстрацію таких транспортних засобів за наявності оціночної або середньоринкової вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору, обчисленого в установленому Кодексом порядку, та щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про такі договори (угоди), включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.
Для цілей п. 173.4 ст. 173 Кодексу платник податку самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банки, небанківських надавачів платіжних послуг / емітентів електронних грошей.
Отже, у разі якщо договори (купівлі-продажу (міни, поставки), а також інші договори, зокрема, договори дарування) рухомого майна (транспортного засобу) укладаються між фізичними особами в присутності посадових осіб органів, які здійснюють реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, то такі органи щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про вказані договори, включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.
Разом з цим наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжуються.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |