Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата) та рентної плати за спеціальне використання води (далі – Плата), керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що має намір орендувати приміщення на території якого знаходиться артезіанська свердловина, з метою видобування та використання води з подальшим її бутелюванням та фасуванням для постачання споживачам.
Товариство, основним видом економічної діяльності якого є виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки (11.07), просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1) які податки, збори, платежі має сплачувати Товариство при здійсненні господарської діяльності в орендованих приміщеннях і засобах водозабору?
2) ким сплачується Рентна плата та Плата у разі використання орендованих засобів водозабору?
3) які дозвільні документи та сертифікати мають бути у Товариства на артезіанську свердловину?
4) які дозвільні документи та сертифікати мають бути у Товариства при здійсненні бутелювання та фасування видобутої води при подальшому постачанні споживачам?
Щодо питань 1, 2 та 3
Водні відносини в Україні регулюються Водним кодексом України (далі – Водний кодекс), Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі – Закон) та іншими актами законодавства.
Спеціальне використання природних ресурсів, у тому числі спеціальне водокористування, передбачає закріплення об’єкта природних ресурсів шляхом надання відповідного дозволу конкретному суб’єкту для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст. 38 Закону), наприклад, з метою отримання економічної вигоди.
Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл), який видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (ст. 49 Водного кодексу).
Водночас статтями 16 та 19 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами, у тому числі видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування надрами (далі – Спецдозвіл).
Таким чином, законодавством передбачено обов’язок одночасного отримання водокористувачами Дозволу та Спеціального дозволу. Порядок надання Спеціального дозволу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 993 «Про затвердження Порядку проведення аукціону (електронних торгів) з продажу спеціального дозволу на користування надрами», Порядок видачі Дозволу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 321 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. № 459». При цьому Спецдозвіл надає право на користування надрами (підземною водою), а Дозвіл – на їх використання.
Разом з тим відповідно до порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2012 року № 963, водокористувачі зобов’язані облаштовувати артезіанські свердловини, що експлуатуються, засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод, відомості про об’єм видобутих підземних вод з яких вносяться водокористувачами до автоматизованої системи обліку видобутих підземних вод.
Державний облік артезіанських свердловин здійснюється Державною службою геології та надр України шляхом ведення державного реєстру артезіанських свердловин, до якого включаються відомості про артезіанські свердловини на підставі даних, що містяться у паспорті артезіанської свердловини (далі – Паспорт), форма якого затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.04.2016 № 145/84, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2016 за № 642/28772.
Таким чином у рази придбання (оренди) артезіанської свердловини необхідно отримати (мати) Паспорт такої свердловини, що надається Державною службою геології та надр України.
Кодексом при провадженні діяльності з видобування підземної води надрокористувачами передбачено, зокрема справляння Рентної плати та Плати.
Платниками Рентної плати є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі Дозволів (п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу) із об’єктом оподаткування Рентною платою по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному Спеціальному дозволі, – обсягом товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр (п. 252.3 ст. 252 Кодексу).
Платниками Плати є первинні водокористувачі, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (п. 255.1 ст. 255 Кодексу) із об’єктом оподаткування Платою – фактичним обсягом води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ст. 255 Кодексу).
У разі надання на підставі договору оренди у тимчасове користування обладнання (свердловини) за умови збереження виду діяльності і стану цього обладнання від орендаря не вимагається отримання документа дозвільного характеру на його використання (експлуатацію) (частина четверта ст. 41 Закону України від 06 вересня 2005 року № 2806-ІV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»).
Водокористувачі мають право використовувати водні об’єкти на умовах оренди (п. 2 чистини першої ст. 43 Водного кодексу).
Водні об’єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом (далі – Договір) у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об’єктом поширюється на такий водний об’єкт. Надання водних об’єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об’єкта (ст. 51 Водного кодексу).
Отже, орендар має право на експлуатацію артезіанської свердловини на умовах Договору, текст якого має містити посилання на Дозвіл та Паспорт такої свердловини, а також урегулювання питання щодо покладення обов’язку із сплати Рентної плати та Плати за обсяги видобутої (використаної) води.
Таким чином податковий обов’язок платника Рентної плати та Плати виникає у власника артезіанської свердловини або її орендаря виходячи зі змісту Договору та чинних Спеціального дозволу та/або Дозволу.
Щодо питання 4
Питання щодо дозвільних документів та сертифікатів, які мають бути у Товариства при здійсненні бутелювання та фасування видобутої води, не належать до компетенції ДПС.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |