X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.11.2024 р. № 5369/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

                                              

Індивідуальна податкова консультація

 

         Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення (   ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму звернені повідомив, що збирається продати квартиру, яка перебуває в його одноосібній власності з 2019 року. При цьому платник здійснює перший продаж квартири в цьому році.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

1. Які податки та збори має сплатити платник податків (податок на доходи фізичних осіб, військовий збір, пенсійний збір, держмито)?

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV ПКУ, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 ПКУ, зокрема частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ.

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна, неподільного об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, визначено
ст. 172 ПКУ.

Відповідно до п. 172.1 ст. 172 ПКУ не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку
від продажу (обміну):

житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об'єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);

земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення;

земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку
у спадщину.

При цьому згідно з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пунктах 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 ПКУ та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Враховуючи викладене, якщо фізичною особою один раз протягом звітного податкового року здійснюється продаж нерухомого майна, яке зазначено у                    п. 172.1 ст. 172 ПКУ (квартира) та перебуває у власності платника податку більше трьох років, то дохід, отриманий від такого продажу, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і звільняється від оподаткування військовим збором.

Порядок сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування регулюється Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон).

Відповідно до ст. 3 Закону збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у частині другій ст. 3 Закону, в разі необхідності сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Справляння державного мита регулюється Декретом Кабінету Міністрів
від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» із змінами та доповненнями (далі – Декрет № 7-93). 

Платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій і видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами (ст. 1 Декрету № 7-93).

Відповідно до частини першої ст. 19 Закону України від 02.09.1993
№ 3425-XII «Про нотаріат» (далі – Закон № 3425) за вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених законодавством.

При цьому приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою (ст. 31 Закон № 3425).

Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, зокрема, державну політику у сфері нотаріату.

Таким чином, з питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у разі продажу нерухомого майна доцільно звернутися до Пенсійного Фонду України, а з питання сплати державного мита – до Міністерства юстиції України.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.