X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.11.2024 р. № 5371/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (   ), щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, та в межах компетенції повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податків повідомляє, що практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана із застосуванням окремих норм статті 392 розділу І Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Чи потрібно мені подавати уточнюючу декларацію за 2023 рік, яка включає додатки контрольованої іноземної компанії (далі - КІК), які не впливають на фінансові показники та на збільшення об’єкту оподаткування податком на доходи фізичних осіб, якщо разом із звітною декларацією про майновий стан і доходи фізичної особи за 2023 рік мною було подано повні звіти КІК за 2022 та 2023 рік без таких додатків КІК?
  2. У випадку подання уточнюючої декларації за 2023 рік, яка включає додатки КІК за всіма поданими повними звітами КІК за 2022 та за 2023 рік, який період необхідно заповнювати у додатку КІК у графі «Звітний податковий період» та у графі «Звітний  податковий період, що уточняється» за звітами КІК за 2022 рік та за звітами КІК за 2023 рік.
  3. У випадку подання уточнюючої декларації за 2023 рік, яка включає додатки КІК за поданими повними звітами за 2022 та 2023 рік, чи потрібно подавати уточнюючі звіти КІК за 2022 рік та за 2023 рік, якщо жодних змін в таких звітах не передбачається?
  4. Чи потрібно мені разом із уточнюючою декларацією за 2023 рік, подавати фінансову звітність за поданими повними звітами КІК за 2022 та 2023 рік, які включені до додатків КІК до декларації, якщо така фінансова звітність вже буда подана разом із повними звітам КІК за 2022 та 2023 рік?

 

Щодо питань 1-4

КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України (підпункт 39².1.1 пункту 39².1 статті 39² розділу І Кодексу).

Пунктом 392.2 статті 392 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею.

Наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі – Декларація та далі – Інструкція), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929, з 01 січня 2023 року запроваджується нова форма Декларації, яка передбачає заповнення окремого додатка КІК для фізичних осіб – контролерів КІК.

Згідно з приміткою 8 до Декларації рядок 10.14 «Частина прибутку контрольованої іноземної компанії (додаток(и) КІК)» розділу II «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації заповнюється відповідно до п.п. 170.131 ст. 170 Кодексу та проставляється кількість поданих додатків КІК за їх наявності.

При цьому у графі 3 рядка 10.14 вказується сума скоригованого прибутку КІК, розрахованої відповідно до положень ст. 392 розділу І Кодексу та з урахуванням вимог ст. 170 Кодексу (підпункт 17 пункту 2 розділу III Інструкції).

Додаток «КІК» заповнюється окремо по кожній КІК. Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті з прибутку КІК, розраховуються відповідно до положень статті 392 розділу І Кодексу та підпункту 170.131 статті 170 Кодексу.

Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної  декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України  «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті з прибутку КІК, розраховуються відповідно до положень статті 392 розділу ІІ Кодексу та підпунктів 170.13, 170.131 статті 170 Кодексу.

Платник податків зобов'язаний подати інформацію про КІК (зокрема, додатки КІК) разом з Декларацією.

Додаток КІК до декларації підлягає заповненню із зазначенням інформації про нерезидента та фінансових показників у рядках 01-06.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним Декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової Декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Таким чином, Вам необхідно подати уточнюючу Декларацію за 2023 рік з додатками КІК із зазначенням інформації про нерезидента та фінансових показників у рядках. Звіти за 2022 та 2023 роки та завірені належним чином копії фінансової звітності КІК не підлягають повторному поданню.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.