Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення ( ) щодо практичного використання норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи та здійснює господарську діяльність для клієнтів – фізичних ociб, які знаходяться як в Україні, так i за її межами за договорами доручення, про надання юридичних послуг, послуг перекладу, відповідно до якого Виконавець (тобто платник податків) вчиняє, зокрема, певні юридичні дії від iмeнi довірителя. При цьому довірителі сплачують вартість замовленої послуги, платника податків гонорар та відшкодування витрат на транспортно-експедиторські послуги за договором на платника податків розрахунковий рахунок фізичної особи-підприємця.
Виконавець вчиняє певні юридичні дiї з надання юридичних послуг, послуг перекладу після чого довіритель отримує готовий документ, шляхом надсилання Виконавцем цього документу замовнику. Надсилання готового документу здійснюється через логістичні компанії, такі як ( ).
Відповідно до умов надання послуг зазначених логістичних компаній: «Оплата вартості послуг здійснюється Відправником в національній валюті країни здійснення відправки під час передачі Міжнародних експрес-відправлень (долі – МЕВ)». Тому, платки податків, як Виконавець, при відправці довірителю готового документу сплачую вартість послуг з доставки МЕВ.
Враховуючи зазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи існує обов’язок для платника податків як фізичної особи – підприємця сплачувати єдиний податок з повної суми отриманих на розрахунковий рахунок грошових коштів, до якої входять вартість наданих мною послуг та відшкодування витрат на транспортно-експедиторські послуги?
2. Чи може платника податків як фізична особа – підприємець розраховувати та сплачувати єдиний податок тільки з суми платника податків безпосередньої винагороди у вигляді гонорару за договором доручення, договором про надання юридичних послуг, договором про надання послуг перекладу за виключенням суми, яка надійшла на розрахунковий рахунок з метою відшкодування витрат на транспортно-експедиторські послуги та послуги перевезення?
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.
Фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 Кодексу).
Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Разом з тим у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ст. 292 Кодексу).
Відповідно до п. 292.13 ст. 292 Кодексу дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу.
Ведення обліку і складання звітності платниками єдиного податку регулюється ст. 296 Кодексу, згідно з п. 296.1 якої фізичні особи – підприємці –платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Разом з тим, облік доходів і витрат у довільній формі (в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо), в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо) чи через електронний кабінет) не скасовують обов'язку дотримуватися платниками єдиного податку першої - третьої груп вимог заповнювати податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця (далі - податкова декларація) на підставі первинних документів у відповідності до норм п. 44.1 ст. 44 Кодексу, які мають право вивчати та перевіряти контролюючі органи під час проведення перевірок згідно з п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Кодексу.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (абзац перший п. 44.1 ст. 44 Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі отримання фізичною особою –
підприємцем – платником єдиного податку третьої групи (повіреним) від клієнтів (довірителів) доходу у вигляді винагороди, вартості замовлених послуг та відшкодування витрат на транспортно-експедиторські послуги за договором доручення, в обліку доходів та витрат, який ведеться у довільній формі, відображається уся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, а при заповненні податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця до доходу включається сума отриманої винагороди повіреного (агента) та сума витрат на відшкодування транспортно-експедиторських послуг.
Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |