Індивідуальна податкова консультація |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, що був встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), враховуючи зміни, що були внесені окремими постановами Кабінету Міністрів України до відповідного переліку товарів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, 09.01.2023 року Товариство уклало з Постачальником договір про постачання товару (Шафа L-MVE-E2 плавного пуску AuCom, 70A, 11 кВ, номінальна потужність 1100кВт).
27.01.2023 Товариством було здійснено передплату. 03.07.2023 Постачальник здійснив поставку обладнання з нарахуванням суми податку на додану вартість на всю вартість обладнання. Настання «другої події» (відвантаження товару) та оплата залишку його вартості відбулася після завершення дії карантину. Постачальник 03.07.2023 склав дві податкові накладні на всю вартість товару з ПДВ, не враховуючи аванс, який був сплачений за першою подією під час дії податкової пільги з ПДВ на придбане Товариством обладнання та складену 27.01.2023 податкову накладну без ПДВ.
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи правомірно зареєстрована податкова накладна № 16 від 03.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) Постачальником на загальну суму включаючи ПДВ на суму попередньої оплати, проведеної Товариством 27.01.2023 за обладнання, яке на дату проведення такої передплати було звільнене від оподаткування ПДВ?
2) чи мало право Товариство на включення до податкового кредиту суми ПДВ за складеною та зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною № 16 від 03.07.2023?
3) чи має нараховуватися податок на додану вартість на всю вартість обладнання, якщо перша подія (переплата) була здійснена в період застосування пільги?
4) чи правомірно зареєстровані в ЄРПН податкові накладні Постачальником в описаній ситуації?
5) чи правомірно сформована вартість обладнання у видатковій накладній з врахуванням того, що частина вартості товару була сплачена в період дії пільги, а податкова накладна на реалізацію була складена після скасування такої пільги?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з 17 березня 2020 року по 30 червня 2023 року від оподаткування ПДВ звільнялися операції з:
ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню,локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовувалися щодо таких операцій.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу застосовувалися до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року до 30 червня 2023 року включно.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільнялися від оподаткування податком на додану вартість та які звільнялися від сплати ввізного мита, було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями
(далі – Перелік № 224).
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та їх реєстрації в ЄРПН встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 198.1 статті 198 розділу V Кодексу встановлено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема операцій з:
придбання або виготовлення товарів та послуг;
ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 розділу V Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V Кодексу.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 стаття 201 розділу V Кодексу).
Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 3, 4
Для операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, діяв до 30.06.2023 включно, тобто до закінчення останнього календарного дня місяця, в якому завершилась дія карантину, встановленого Урядом з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Якщо фактичне відвантаження товарів, які були включені до Переліку
№ 224, відбувається починаючи з 01.07.2023 (після закінчення дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ), то на дату відвантаження товару понад обсяг отриманої часткової попередньої оплати, на неоплачену частину відвантажених товарів постачальник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за відповідною ставкою (20 відсотків). Підстави для складання нової податкової накладної у зв’язку із зміною порядку оподаткування відсутні.
Щодо питання 2
Загальне правило формування податкового кредиту передбачає включення до складу податкового кредиту усіх сум ПДВ, сплачених (нарахованих) при придбанні товарів/послуг, незалежно від того, для використання в яких операціях придбані такі товари/послуги (зокрема, призначених для використання в операціях, звільнених від оподаткування податком на додану вартість відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу).
Право на податковий кредит за податковою накладною, зареєстрованою в ЄРПН, виникає у покупця лише за операціями з постачання тих товарів, за якими ПДВ нараховано правомірно.
Якщо товари були придбані на митній території України та/або здійснена оплата вартості неоплаченої частини таких товарів із нарахуванням ПДВ відповідно до вимог Кодексу (після закінчення тимчасової дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ), то платник податку за операціями з придбання таких товарів мав право віднести суми ПДВ, сплачені при такому придбанні, до податкового кредиту (за наявності належним чином зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної).
Платник податку не має права включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, яка складена безпідставно (відсутня подія для складання податкової накладної).
Щодо питання 5
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 996).
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону № 996).
Отже, питання правомірності формування вартості обладнання у видатковій накладній належать до компетенції Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію(пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |