Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо набрання чинності та порядку виконання рішень органів місцевого самоврядування про затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок (далі – Оцінка), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Товариство поінформувало, що згідно з умовами проєкту договору оренди земельної ділянки комунальної власності (далі – Проєкт договору), у якому не визначено дату набрання його чинності, розмір орендної плати становить 12 відс. Оцінки, проте відповідно до витягу із Державного земельного кадастру Оцінка земельної ділянки відсутня. Орган місцевого самоврядування 16.05.2024 своїм рішенням затвердив технічну документацію з Оцінки земельної ділянки (далі – Рішення), що є предметом Проєкту договору.
Товариство, посилаючись на п. 271.2 ст. 271 Кодексу та роз’яснення ДПС запитує: 1) щодо порядку набрання чинності Рішення; 2) з якої дати застосовується нова Оцінка для обчислення та уточнення податкових зобов’язань з орендної плати за землю у разі оприлюднення у звітному році Рішення, в якому не встановлено строк введення в дію такої Оцінки; 3) як розрахувати орендну плату на 2024 рік за наведених обставин – у розмірі 5 відс. Оцінки одиниці площі ріллі по області або 12 відс. Оцінки, затвердженої Рішенням.
Оскільки до звернення додано знеособлені копії документів (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, рішення міської ради, Проєкт Договору), що не дає змоги в повній мірі ідентифікувати фактичну сутність обставин, стосовно яких виникла практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації, то Товариству надається роз’яснення загальних норм податкового законодавства.
Щодо питань 1 та 2
Загальний порядок оприлюднення актів органів місцевого самоврядування та набрання ними чинності визначений ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Згідно з абз. п’ятим част. першої ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» (далі – Закон) дата Оцінки земельної ділянки – дата, вказана в технічній документації.
Технічна документація з Оцінки затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ст. 23 Закону).
Рішення рад щодо Оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2 ст. 271 Кодексу).
Для цілей оподаткування рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з Оцінки набирає чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Кодексу.
У разі необхідності Підприємство може уточнити свої податкові зобов’язання з орендної плати у порядку ст. 50 Кодексу.
Щодо питання 3
У зверненні зазначаються обставини, що не передбачають застосування ставки у розмірі 5 відс. Оцінки одиниці площі ріллі по області, оскільки умовами Проєкту договору визначено розмір орендної плати – 12 відс. Оцінки.
Кодексом визначено, що розмір орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку, граничні межі якого встановлені пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Кодексу, зокрема для земельних ділянок, Оцінку яких не проведено – не менше 5 відс. Оцінки одиниці площі ріллі по області.
Оскільки підставою для нарахування орендної плати є договір оренди такої земельної ділянки (пп. 288.1, 288.5 ст. 288 Кодексу), то у разі укладання у 2024 році договору оренди землі, Підприємство для обчислення податкових зобов’язань з орендної плати за 2024 рік має застосовувати розмір (ставку) орендної плати, який буде встановлений умовами такого договору. Ставка орендної плати застосовується до Оцінки, чинної на дату визначення податкового зобов’язання.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |