Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України на звернення Підприємства щодо справляння земельного податку (далі – Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Підприємство поінформувало, що використовує земельну ділянку, на якій розташований нежитловий об’єкт (далі – Об’єкт), власником якого є інша юридична особа. Підприємство використовує Об’єкт на праві господарського відання (право зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права).
Внаслідок ракетного обстрілу у 2022 році Об’єкт пошкоджено «від 40% до 80% фактичного об’єма будівлі». Інформація про пошкодження Об’єкту внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – Реєстр майна). Незважаючи на те, що Об’єкт не використовується для господарської діяльності, Підприємство сплачує Податок на загальних підставах.
Підприємство, посилаючись на положення пп. 69.14 ¹ п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу, запитує: 1) чи поширюється на нього дія цієї норми Кодексу; 2) хто визначає та яким шляхом оформлюється відсоток загальної площі приміщень частково знищеного об’єкта нежитлової нерухомості до площі земельної ділянки, на якій розташовані об’єкти нежитлової нерухомості.
Щодо питання 1
Згідно з п.п. 69.141 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу (далі – п.п. 69.141 п. 69 Кодексу) не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, дані про знищення яких та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані зазначені Об’єкти, внесені до Реєстру майна, в межах площ (земельних ділянок), визначених цим підпунктом.
Площі земельних ділянок, на які поширюється дія цього підпункту, обмежуються, зокрема, для юридичних осіб – власників знищених об’єктів житлової або нежитлової нерухомості:
100 відсотками площі земельної ділянки – у разі якщо загальна площа знищеного об’єкта житлової або нежитлової нерухомості дорівнює або перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об’єкт нерухомого майна;
50 відсотками площі земельної ділянки – у разі якщо загальна площа знищеного об’єкта житлової або нежитлової нерухомості не перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий знищений об’єкт нерухомого майна.
Згідно з наданим Витягом з Реєстру майна від 12.09.2024 Об’єкт належить до категорії пошкоджень ІІ (ступень пошкодження 41 – 80 %).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 02.02.2015 Підприємство є правокористувачем Об’єкта.
Оскільки умовою, за якою відповідно до п.п. 69.141 п. 69 Кодексу у юридичних осіб виникає право не нараховувати та не сплачувати Податок, є знищені об’єкти житлової або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких осіб, то дія цієї норми Кодексу не поширюється на Підприємство, яке використовує пошкоджений Об’єкт на праві господарського відання, а Об’єкт не є знищеним.
Щодо питання 2
Норми Кодексу не регулюють порядок визначення площі знищених об’єктів нерухомого майна.
Відповідно до п.п. 5 п. 2 Порядку ведення Реєстру майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2023 № 624 «Деякі питання забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі – Порядок), внесення і коригування інформації (документів) про пошкоджене та знищене майно, про осіб, майно яких пошкоджено або знищено, шкоду та збитки, завдані внаслідок пошкодження такого майна, а також іншої інформації, визначеної Порядком, забезпечує публічний реєстратор.
Перелік публічних реєстраторів Реєстру майна визначено п. 15 Порядку, до яких, зокрема належать місцеві держадміністрації, військові адміністрації, військово-цивільні адміністрації; виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення) рад.
З питання щодо особи, яка визначає та яким шляхом оформлює відсоток загальної площі приміщень частково знищеного об’єкта нежитлової нерухомості до площі земельної ділянки, на якій розташовані об’єкти нежитлової нерухомості, Підприємству доцільно звернутися до публічного реєстратора за місцезнаходженням земельної ділянки.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |