Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Підприємства щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно складання товарно-транспортних накладних, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Підприємство повідомляє, що здійснює господарську діяльність з неспеціалізованою оптовою торгівлею. Підприємство постачає алкогольні напої на адресу своїх контрагентів, які знаходиться за однією адресою та в одному приміщенні з Підприємства. Як зазначено у зверненні, відстань між Підприємством та його контрагентами складає декілька десятків метрів або декілька метрів, відділена стінами або знаходиться на іншому поверсі. При транспортуванні товару Підприємство використовує ручні тачки або візки.
Підприємство повідомляє, що при транспортуванні товару на адресу контрагентів воно не використовує транспортні засоби, а відповідно при складанні товарно-транспортних накладних та накладних форми № 1-ТН/алкогольні напої не зрозуміло яким чином необхідно заповнювати наступні графи: марка автомобіля (причепа/напівпричепа), його державний номер, тип, а також яким чином відображати спосіб транспортування за допомогою ручних тачок та візків.
Враховуючи зазначене Підприємство запитує
Щодо питання 1
З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817), крім окремих його норм, зокрема, розділу VІІ «Ліцензування» Закону № 3817, який набирає чинності та вводиться в дію з 01 січня 2025 року (крім пунктів 22, 23 і 25 частини другої статті 46, статті 49).
Відповідно до пункту 60 частини 1 статті 1 Закону № 3817 оптова торгівля алкогольними напоями - діяльність з реалізації власно вироблених, ввезених або придбаних алкогольних напоїв іншим суб’єктам господарювання, що мають ліцензію на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, іншим суб’єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями та використовують їх для виробничих потреб.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону № 3817 оптова торгівля на території України алкогольними напоями здійснюється за наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім випадків, встановлених цією статтею.
Відповідно до абзацу двадцять сьомого глави 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, товарно-транспортна накладна – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Форми товарно-транспортних накладних на переміщення, зокрема, алкогольних напоїв автомобільним транспортом застосовуються відповідно до Інструкції про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 28.04.2005 № 154 із змінами і доповненнями, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 липня 2005 року за № 817/11097 (далі – Інструкція № 154) .
Згідно з пунктом 1.4 розділу 1 Інструкції № 154 перевезення, зокрема, алкогольних напоїв автомобільним транспортом у межах України здійснюється за умови наявності оформленої належним чином відповідної накладної № 1-ТН/алкогольні напої/.
Отже, у разі якщо Підприємство здійснює переміщення алкогольних напоїв на адресу контрагентів, які знаходяться на відстані декількох десятків метрів або декількох метрів за допомогою ручних візків та тачок (без використання автомобільного транспорту), у Підприємства відсутній обов’язок щодо складання товарно-транспортних накладних за формою № 1-ТН/алкогольні напої/.
Щодо питання 2
Закон України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.
Відповідно до частини п’ятої статті 8 Закону № 996 підприємство самостійно, зокрема:
визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства;
обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних;
розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів;
затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку;
може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства.
Отже, Підприємству необхідно забезпечити фіксування у первинних документах фактів здійснення всіх господарських операцій, в тому числі при транспортуванні товару контрагентам, які знаходяться на відстані декількох десятків метрів або декількох метрів за допомогою ручних візків та тачок (без використання автомобільного транспорту).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |