Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо заповнення обов’язкового реквізиту податкової звітності та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні Підприємство просить надати відповідь на наступне питання:
в Декларації з податку на прибуток підприємств та в Звіті про контрольовані операції в відомостях про посадових осіб має міститися «Ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток» як зазначено в Кодексі, чи «Власне ім’я, прізвище та реєстраційні номери облікових карток» як зазначено в формі звітності?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Водночас слід зазначити, що статтею 36 розділу I Кодексу встановлено, що платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов’язання, у тому числі податкового зобов’язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов’язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску (підпункт 46.1 статті 46 розділу І Кодексу).
Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 олзділу І Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (пункт 48.1 статті 48 розділу І Кодексу).
Згідно із пунктом 48.2 статті 48 розділу І Кодексу обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Відповідно до пункту 48.3 статті 48 розділу І Кодексу податкова декларація повинна містити такі обов’язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім’я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;
дату подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
інформація про додатки, що додаються до податкової декларації та є її невід’ємною частиною;
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому пункту 48.3 статті 48 Кодексу, посадових осіб платника податків;
підписи платника податку – фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Відповідно до підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції (далі - Звіт).
Форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) (зі змінами та доповненнями) (далі – Декларація).
Під час подання декларації зазначається код за ЄДРПОУ, або реєстраційний (обліковий) номер платника податку, який присвоюється контролюючими органами, або реєстраційний номер облікової картки платника податку, або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті).
У разі подання Декларації нерезидентом у графі 7 Декларації зазначається повне найменування нерезидента та його місцезнаходження, назва країни резиденції нерезидента (за Класифікацією країн світу, українською мовою та Код країни резиденції (за Класифікацією країн світу).
У разі здійснення нерезидентом діяльності на території України через постійне представництво/відокремлений підрозділ зазначається код за ЄДРПОУ такого постійного представництва. Якщо нерезидентом здійснюється діяльність через неакредитований відокремлений підрозділ, зазначається ідентифікатор об’єкта оподаткування (за відсутності коду ЄДРПОУ) (пункт 7.1 графи 7 Декларації).
Також зазначається місцезнаходження постійного представництва/відокремленого підрозділу нерезидента та найменування контролюючого органу за місцем обліку постійного представництва/відокремленого підрозділу нерезидента.
Форма Звіту та Порядок складання Звіту (далі - Порядок), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 18 січня 2016 року № 8 із змінами та доповненнями.
Пунктом 4 розділу І «Загальні положення» зазначено, що Звіт складається із заголовної, основної частини, додатка та інформації до додатка, які є невід’ємною частиною Звіту.
У заголовній частині, зокрема, наводяться дані про платника податків, який подає Звіт. У додатку (додатках) наводяться дані про особу (осіб), яка (які) є стороною (сторонами) контрольованої операції, та деталізовані відомості про контрольовану (і) операцію(ії).
Пунктом 2 розділу IІ «Порядок заповнення заголовної частини Звіту» Порядку визначено, що у графі 2 зазначається повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами. У разі подання Звіту нерезидентом, який здійснює господарську діяльність на території України через постійне представництво, зазначається повне найменування такого нерезидента.
Згідно із пунктом 3 розділу IІ «Порядок заповнення заголовної частини Звіту» Порядку у графі 3 зазначається, зокрема код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).
Платник податків, який не має коду за ЄДРПОУ, зазначає обліковий номер платника податків, який присвоюється контролюючим органом.
У разі подання Звіту нерезидентом, який здійснює господарську діяльність на території України через постійне представництво, зазначається обліковий номер та основний код економічної діяльності такого нерезидента.
Пунктом 8 розділу IІ «Порядок заповнення заголовної частини Звіту» Порядку передбачено, що графа 8 заповнюється лише у разі подання Звіту нерезидентом, який здійснює господарську діяльність на території України через постійне представництво.
У графах 8.1 - 8.4 зазначається, зокрема повне найменування, код ЄДРПОУ або ідентифікатор об’єкта оподаткування (за відсутності коду ЄДРПОУ).
Формою Декларації і додатків до неї та формою Звіту передбачені підписи посадових осіб або уповноваженої особи платника податків із зазначенням власного ім’я та прізвища, реєстраційного номеру облікової картки платника податку або серії (за наявності) та номеру паспорта. Серія (за наявності) та номер паспорта зазначаються для фізичних осіб, які свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті.
Враховуючи викладене, у Декларації та (Звіті) в відомостях про посадових осіб або уповноваженої особи платника податків зазначається власне ім’я та прізвище платника податків згідно з реєстраційними документами та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), як визначено формами відповідної податкової та іншої звітності.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |