Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку заповнення податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, в результаті вирощування норок Господарство отримало шкурки норок невичинені та планує реалізувати дану продукцію власного виробництва на митній території України, а також у митному режимі експорту.
Господарство, посилаючись на наказ Міністерства фінансів України від 09.08.2024 № 400 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.08.2024 за № 1302/42647, яким були внесені зміни до форми податкової накладної та порядку її заповнення, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307), у зв’язку з доповненням розділу Б податкової накладної графою 3.2.2 «Власна сільськогосподарська продукція7», просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1 – 7) щодо необхідності заповнення графи 3.2.2 розділу Б податкової накладної у випадку, описаному у зверненні, а також порядку її виправлення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові основи оподаткування податку на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Правові основи оподаткування податку на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зі змінами, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.
Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» - «л» пункту 201.1 статті 201 Кодексу.
Пунктом 192.1 статті 192 Кодексу передбачено, якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів / послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів / послуг.
Підпунктом 2 пункту 16 Порядку № 1307 визначено, що у разі постачання на митній території України або вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією у розумінні підпункту 14.1.331 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, у графі 3.2.2 проставляється позначка «Х».
Під власною сільськогосподарською продукцією розуміється сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари), що підпадає під визначення груп 1 - 24 УКТ ЗЕД, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється, збирається, виготовляється, виробляється, переробляється безпосередньо виробником цієї продукції – власником, орендарем або користувачем на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, або на давальницьких умовах (підпункт 14.1.331 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Під окремими видами товарів розуміються товари, визначені частиною другою статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», зі змінами (далі – Закон № 959), а саме товари, що класифікуються за кодами 0409 00 00 00 (мед натуральний), 0802 31 00 00 (горіхи волоські у шкаралупі), 0802 32 00 00 (горіхи волоські без шкаралупи), 1001 (пшениця і суміш пшениці та жита (меслин)), 1002 (жито), 1003 (ячмінь), 1004 (овес), 1005 (кукурудза), 1201 (соєві боби, подрібнені або неподрібнені), 1205 (насіння ріпаку або кользи, подрібнене або неподрібнене), 1206 00 (насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене), 1507 (олія соєва та її фракції, рафіновані або нерафіновані), 1512 (олії соняшникова, сафлорова або бавовняна та їх фракції, рафіновані або нерафіновані), 1514 (олії ріпакова (із ріпака або кользи) або гірчична та їх фракції, рафіновані або нерафіновані), 2306 (макуха та інші тверді відходи і залишки, одержані під час добування рослинних або мікробних жирів і олій, за винятком відходів товарної позиції 2304 або 2305, мелені або немелені, негранульовані або гранульовані) згідно з УКТ ЗЕД.
Слід зазначити, що стаття 192 Закону № 959 визначає особливості здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану (режим експортного забезпечення), частиною першою якої передбачено, що запровадження режиму експортного забезпечення здійснюється на підставі окремого рішення Уряду.
Урядом прийнято постанову від 29 жовтня 2024 року № 1261 «Про запровадження режиму експортного забезпечення», яка набирає чинності з 01.12.2024.
Отже, позначка «Х» у графі 3.2.2 розділу Б податкової накладної до запровадження режиму експортного забезпечення, тобто до 01.12.2024, не проставляється.
З 01.12.2024 у графі 3.2.2 розділу Б податкової накладної позначка «Х» проставлятиметься у разі якщо така податкова накладна складатиметься платником податку за операціями з постачання на митній території України або вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, визначених частиною другою статті 192 Закону № 959, до яких застосовуватиметься режим експортного забезпечення, які є його власною сільськогосподарською продукцією.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 – 7
У разі здійснення операцій з постачання на митній території України або вивезення за межі митної території України власної сільськогосподарської продукції, що не відноситься до окремих видів товарів щодо яких застосовується режим експортного забезпечення, у податкових накладних, складених за такими операціями, графа 3.2.2 розділу Б не заповнюється.
Звертаємо увагу, дані, зазначені у податковій накладній, яка складається при здійсненні операції з постачання товарів, мають відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою операцією.
Помилкове заповнення графи 3.2.2 розділу Б податкової накладної призводить до порушення Порядку № 1307.
Якщо після складання та реєстрації в ЄРПН податкової накладної платник податку виявляє, що позначку «Х» у графі 3.2.2 проставлено помилково, він має скласти розрахунок коригування до неї, в якому показники рядка податкової накладної, що містять помилкове значення зазначаються зі знаком «-» (обнуляється (виводиться в «0») рядок податкової накладної, який коригується) та новим рядком зазначаються показники, які містять правильні значення. При цьому в обох рядках розрахунку коригування зазначається причина коригування «104» та однакова група коригування.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |