X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.12.2024 р. № 5525/ІПК/99-00-21-03-03 ІПК

                             Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Підприємства щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно правильності заповнення форми 1-ВП «Звіту про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», та повідомляє.

У звернені Підприємство зазначає, що є виробником підакцизної продукції, а саме лікеро-горілчаних виробів. Підприємство має у своєму складі філії, яким постачає для подальшої реалізації готову підакцизну продукцію (лікеро-горілчані вироби) на підставі договорів поставки, з отримання оплати від них. Філії Підприємства поставляють також на Підприємство підакцизну продукцію, придбану в третіх осіб.

          Підприємство просить надати роз’яснення на питання:

1. Чи буде оплатна поставка Підприємства готової підакцизної продукції (лікеро-горілчаних виробів) на користь власних філій на підставі договорів поставки, реалізацією підакцизних товарів відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу?

2. Чи будуть вказані вище операції оплатної поставки Підприємства підакцизної продукції своїм філіям та придбання такої продукції у своїх філій внутрішнім переміщенням та чи зобов’язане Підприємство обсяги таких переміщень вказувати в графах 17,18 форми 1-ВП «Звіту про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» затвердженої 18.06.2024 року № 296 Наказом Міністерства фінансів України?

До питання 1

         Відповідно до статті 265 Господарського кодексу України від 16.01.2023 № 436 за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

         Платниками акцизного податку є, зокрема, особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (підпункт 212.1.1 пункт 212.1 стаття 212 Кодексу).

         При цьому, відповідно до підпункту 213.1.2 пункту 213.1 статті 213 Кодексу об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу.

         Під реалізацією підакцизних товарів (продукції) розуміються будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

          Згідно пункту 216.1 статті 216 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямків подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених, зокрема, у статті 225 Кодексу.

         У разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках (пункт 214.4 стаття 214 Кодексу).

         Відповідно до підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 Кодексу суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.

          При цьому сплата акцизного податку відповідно до підпункту 222.1.1 пункту 222.1 статті 222 Кодексу перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.

          В свою чергу не є об’єктом оподаткування внутрішнє переміщення алкогольних напоїв в межах одного акцизного складу з дотриманням вимог підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Кодексу щодо визначення акцизного складу.

          Отже, згідно з підпунктом 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 Кодексу передача алкогольних напоїв за договорами поставки з отриманням оплати є реалізацією підакцизних товарів і відповідно є об'єктом оподаткування акцизним податком згідно з підпунктом 213.1.2 пункту 213.1 статті 213 Кодексу.    

         До питання 2

  Наказом Міністерства фінансів України від 18.06.2024 № 296 «Про затвердження форми № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», форми № 1-ОП «Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», порядків їх заповнення та Кодів, одиниць виміру та видів продукції/товару», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.07.2024 за № 1011/42356 (далі – Наказ № 296) з 1 жовтня 2024 року запроваджено нові форми звітів, зокрема, форма № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі - Звіт № 1-ВП) та затверджено Порядок заповнення форми № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1 розділу І «Загальні положення» Порядку якщо виробник має у своєму складі структурні одиниці, які не є юридичними особами, Звіт № 1-ВП заповнюється в цілому щодо виробника з урахуванням усіх структурних одиниць.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ «Порядок заповнення розділу I «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» Порядку виробники при заповненні цього розділу зазначають показники в розрізі місць провадження діяльності з виробництва (місцезнаходження об'єкта оподаткування) та місць зберігання продукції/товарів,  у тому  числі  переданих

на відповідальне зберігання, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

У графі 1 розділу I «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» Звіту № 1-ВП зазначаються місця проведення діяльності (місцезнаходження об'єкта оподаткування) та індивідуальний номер місця зберігання відповідно до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Згідно з п. 6 розділу ІІ Порядку у графі 10 Розділу І Звіту № 1-ВП зазначається загальний обсяг продукції/товару, що реалізований/повернутий у звітному періоді, у тому числі:

у графі 11 зазначається обсяг, що реалізований у звітному періоді на внутрішньому ринку підприємствам оптової торгівлі;

у графі 12 зазначається обсяг, що реалізований у звітному періоді на внутрішньому ринку підприємствам роздрібної торгівлі;

у графі 13 зазначається обсяг, що реалізований у звітному періоді на внутрішньому ринку через місця роздрібної торгівлі виробника;

у графі 14 зазначається обсяг, що реалізований у звітному періоді на внутрішньому ринку іншим кінцевим споживачам (крім реалізованого через місця роздрібної торгівлі);

у графі 15 зазначається обсяг, що реалізований у звітному періоді на експорт магазинам безмитної торгівлі в інших митних режимах / реімпорт.

Формою Звіту № 1-ВП передбачено зазначення у графах 17, 18 розділу І «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» Звіту № 1-ВП внутрішнього переміщення (між місцями діяльності зберігання у звітному періоді) – відпущено (-), отримано (+) відповідно.

Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Порядку у графах 17, 18 Звіту № 1-ВП виробниками зазначається обсяг продукції/товару, що відпущений/отриманий в/з інше(ого) місце(я) діяльності/зберігання у звітному періоді.

Отже, у розділі І Звіту № 1-ВП в цілому по Товариству з урахуванням всіх структурних одиниць (філій) та всіх місць зберігання продукції/товарів, які внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання, зазначаються, зокрема:

обсяг продукції/товару, що реалізований/повернутий у звітному періоді (у графах 10 – 15);

обсяг внутрішнього переміщення продукції/товарів (у графах 17 – 18).

Згідно із пунктом 30 частини другої статті 72 Закону України                    від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) до суб’єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, за неподання до органу ліцензування або несвоєчасне подання звіту, або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі за операціями з ввезення на митну територію України та/або вивезення за межі митної території України) спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - 3 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на     1 січня звітного (податкового) року.

Пунктом 2 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3817 установлено, що:

Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) втрачає чинність з 1 січня 2025 року;

положення Закону № 481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817.

Згідно до частини п’ятдесят дев’ятої статті 15 Закону № 481 зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) в місцях зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які внесені до Єдиного реєстру таких місць зберігання.

        Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.