X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.12.2024 р. № 5547/ІПК/26-15-24-01-13-08

 

____/ІПК/26-15-24-01-13-08

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

 

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомляє, що перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи та здійснює надання медичних (стоматологічних) послуг населенню. У своїй господарській діяльності укладає з пацієнтами договори про надання медичних послуг, в яких зазначаються обов’язки сторін, вартість послуг, порядок здійснення оплати. Товариство вивчає питання, щодо введення у практику надання знижок пацієнтам за умови, що кінцева договірна ціна після застосування знижки залишатиметься на рівні звичайної (ринкової) ціни.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи виникає у Товариства обов’язок, як податкового агента, зі сплати податків та зборів у зв’язку з наданням знижки на послуги, якщо така знижка узгоджена сторонами договору, а договірна ціна залишається звичайною (ринковою)?
  2. Чи вважається додатковим благом надана клієнту знижка, яка узгоджена сторонами шляхом укладення договору, якщо вартість послуг із врахуванням знижки не є нижчою за звичайну (ринкову) ціну?

Щодо першого – другого питання

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом, відповідно до пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 якого дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно із пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Підпунктом 1.7 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу "Перехідні положення" передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню,оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.13 1 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.

Разом з цим, п. 164.2 ст. 164 Кодексу визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу. Не є додатковим благом сума знижки звичайної ціни (вартості) при продажу (відчуженні) на користь платника податків житлової нерухомості, набутої у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті.

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 Кодексу (пп. "е" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV Кодексу) (пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Пунктом 167.1 ст. 167 Кодексу передбачено, що ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).

Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором
(пп. 1.2 п. 161 підр.10 розд. XX "Перехідні положення" Кодексу).

Ставка військового збору визначена пп. 1.3 п. 161 підр. 10 розд. XX "Перехідні положення" Кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Податковий агент, поняття якого визначено пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14
розд. I Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку визначену ст. 167 розд. IV Кодексу та ставку військового збору визначену пп. 1.3 п. 161 підр. 10 розд. XX Кодексу
(пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 розд. IV та пп. 1.4 п. 161 підр. 10 розд. XX Кодексу).

Враховуючи викладене, у разі, якщо Товариством на користь фізичних осіб надаються послуги за ціною (вартістю) нижче ніж їх звичайна ціна (вартості), то з метою оподаткування дохід у розмірі суми знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо та оподатковується на загальних підставах, якщо дана знижка носить індивідуальний (персональний) характер.

Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування доходів фізичних осіб можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.