Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення на отримання індивідуальної податкової консультації платника - юридичної особи (далі - Товариство) щодо сплати податків та зборів за Товариство суб’єктом господарювання - контрагентом Товариства та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє таке.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що практична необхідність отримання податкової консультації полягає у забезпеченні виконання Товариством грошових зобов’язань перед бюджетами у спосіб, який не буде суперечити нормам податкового законодавства.
У зв’язку з викладеним, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи буде порушенням законодавства України, зокрема Кодексу, якщо сплата податків та зборів відбудеться не Товариством, а його контрагентом за договором субпідряду (співвиконання), в тому числі від імені та за кошти Товариства (дебіторська заборгованість)?
Примітка: під коштами платника податків в даному питанні розуміються грошові кошти в якості оплати товарів, робіт та/або послуг, які мали б бути перераховані на користь платника податків, однак ще не перераховані контрагентом за відповідним договором.
2. Чи буде порушенням, якщо між Товариством та його контрагентом, який здійснив оплату податків та зборів за Товариство згідно з питанням 1, буде здійснено шляхом взаємозаліку зустрічних однорідних умов, за якими вимоги Товариства до контрагента за договором субпідряду (співвиконання) будуть вважатися припиненими і навпаки, вимоги контрагента до Товариства, у зв’язку зі сплатою податків і зборів контрагентом Товариства в якості компенсації, будуть вважатися припиненими?
Щодо питань 1, 2.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Кодексом (пункт 1.1
статті 1 Кодексу).
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з цим
Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (пункт 15.1 статті 15 Кодексу).
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом (пункт 36.1 статті 36 Кодексу).
Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2 статті 36 Кодексу).
Виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 Кодексу).
Пунктом 57.1 статті 57 Кодексу визначено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених Кодексом.
Джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (пункт 87.1. статті 87 Кодексу).
Відповідно до пункту 87.7 статті 87 Кодексу забороняється будь-яка уступка грошового зобов’язання або податкового боргу платника податків третім особам.
Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, – податковим агентом, або представником платника податку (пункт 38.2 статті 38 Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі здійснення сплати податків і зборів за Товариство третьою особою (контрагентом Товариства) така сплата буде здійснена не від імені та за рахунок власних коштів Товариства, а з банківського рахунку третьої особи, тобто від імені та за рахунок власних коштів цієї особи.
У такому випадку підстави для відображення сум податків, сплачених з рахунку третьої особи та від її імені (контрагента Товариства), як надходжень від Товариства, будуть відсутні.
До того ж повідомляємо, що порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою
відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (пункт 109.2 статті 109 Кодексу).
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених Кодексом
(пункт 36.5 статті 36 Кодексу).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |