_______________ № _______ /ІПК/14-29-04-03-07
Індивідуальна податкова консультація
Головне управління ДПС у Миколаївській області розглянуло звернення Підприємства щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з харчування громадян у закладах охорони здоров’я, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основний вид діяльності Підприємства – «Діяльність лікарняних закладів». Крім того, Підприємство серед видів економічної діяльності має діяльність «Постачання інших готових страв» та надає послуги з харчування хворих, які перебувають на лікуванні в стаціонарному відділенні Підприємства, має необхідну матеріально - технічну базу (власний харчоблок), обладнання, технології та відповідний штат працівників.
Крім того, Підприємство згідно договору надає послуги з харчування хворих, які перебувають на лікуванні в стаціонарному відділенні Лікарні, та при наданні зазначених послуг використовує власний харчоблок.
Інформуючи про зазначене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи звільняються від оподаткування ПДВ послуги з харчування хворих з використанням власного харчоблоку, які Підприємство надає Лікарні в процесі надання нею медичної допомоги?
2. У разі звільнення від оподаткування ПДВ операцій, які зазначені у пункті 1 звернення, який код пільги відображати у податковій накладній по такій операції?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I Кодексу.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Згідно з підпунктом «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах та громадян у закладах охорони здоров'я. Порядок надання таких послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання послуг з харчування громадян у закладах охорони здоров'я затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2012 року № 818 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування громадян у закладах охорони здоров'я, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість» (далі - Постанова № 818).
Згідно із пунктом 2 Постанови № 818 з метою звільнення від оподаткування ПДВ послуги з харчування громадян у закладах охорони здоров'я повинні надаватися безпосередньо такими закладами, зокрема на базі їх блоків харчування, або підприємствами громадського харчування, з якими такі заклади уклали договір.
Пунктом 27 статті 1 розділу І Закону України від 23.12.1997 № 771/97-ВР «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» визначено, що заклад громадського харчування – це ресторан, бар, кафе, їдальня, закусочна, піцерія, кулінарія, кіоск чи інший заклад незалежно від територіальних ознак (місця) провадження господарської діяльності з громадського харчування та ступеня доступності харчування будь-яким особам.
Пунктом 3 Постанови № 818 передбачено, що до послуг з харчування громадян у закладах охорони здоров'я, операції з надання яких звільняються від оподаткуванням податком на додану вартість, відносяться:
послуги з харчування громадян, що надаються в закладах охорони здоров'я державної та комунальної форми власності у процесі надання медичної допомоги;
послуги з харчування громадян, що надаються у складі послуг з охорони здоров'я у приватних закладах охорони здоров'я.
Крім того, відповідно до пункту 4 Постанови № 818 з метою звільнення від оподаткування ПДВ послуги з харчування громадян у закладах охорони здоров'я повинні надаватися у межах затверджених норм харчування в грамах, а у випадках, якщо таких норм не встановлено, - у межах визначеної грошової норми витрат на харчування.
Постановою № 818 передбачено, що послуги з харчування громадян у закладах охорони здоров'я державної та комунальної форми власності за рахунок бюджетних асигнувань надаються в межах коштів, передбачених кошторисами на утримання таких закладів, та відповідно до режимів харчування в залежності від категорії хворих (пункти 6, 7 Постанови № 818).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку – превалювання сутності над формою, згідно з яким операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Щодо питання 1
Отже, з метою звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до підпункту «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу послуги з харчування громадян у закладах охорони здоров’я повинні надаватися:
безпосередньо закладами охорони здоров’я, зокрема на базі їх блоків харчування, або підприємствами громадського харчування, з якими такі заклади уклали договір;
у закладах охорони здоров’я державної та комунальної форми власності, у процесі надання медичної допомоги за рахунок бюджетного фінансування в межах коштів, передбачених кошторисами на утримання таких закладів;
у складі послуг з охорони здоров’я у приватних закладах охорони здоров’я;
у межах затверджених норм харчування в грамах, а у випадках, якщо таких норм не встановлено, - у межах визначеної грошової норми витрат на харчування та відповідно до режимів харчування в залежності від категорії хворих.
Оскільки пункт 2 Постанови № 818 не обмежує дії закладу охорони здоров’я щодо можливості надання ним на базі власного харчоблоку послуг з харчування громадян, які перебувають на лікуванні в інших закладах охорони здоров’я, на підставі відповідних договорів на постачання послуг з харчування, то на зазначені послуги з харчування громадян в інших закладах охорони здоров’я розповсюджується режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений підпунктом «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу, за умови дотримання затверджених норм харчування та в межах коштів, передбачених кошторисами на утримання таких закладів.
Таким чином, з урахуванням наданих до звернення первинних документів, умов договору щодо надання послуг з харчування Підприємством громадянам, які перебувають на лікуванні у стаціонарному відділенні Лікарні, зазначені послуги з харчування підлягають звільненню від оподаткування податком на додану вартість відповідно до підпункту «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу.
Щодо питання 2
Правила складання податкової накладної регулюються статтею 201 розділу V Кодексу та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Відповідно до підпункту 7 пункту 16 Порядку № 1307 у графі 9 табличної частини податкової накладної зазначається код пільги. Графа 9 заповнюється у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування податком на додану вартість. При цьому у графі 9 зазначається код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДПС станом на дату складання податкової накладної.
Згідно з Довідником № 126/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, станом на 30.09.2024, затвердженого ДПС України 30 вересня 2024 року, код пільги щодо звільнення від оподаткування операцій з постачання послуг з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах та громадян у закладах охорони здоров’я – 14060414.
Крім того слід зазначити, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |