Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту ТОВАРИСТВА з ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ (далі – Товариство) на отримання індивідуальної податкової консультації щодо початку відліку 365 днів для подачі до контролюючого органу пояснення і копій документів в контексті пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у випадку зупинення розрахунку коригування та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що реєстрація розрахунків коригування, складених 01.06.2024 до податкових накладних складених у 2021 – 2023 роках, була зупинена 01.06.2024 року. Користуючись правом на подання пояснень та копій документів Товариство подало через електронний кабінет платника податків відповідні пояснення разом із копіями документів по всім розрахункам коригування, зазначених у запиті, але вони не були прийняті до розгляду.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати роз’яснення з таких питань:
Щодо питання 1.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр) у встановлений цим Кодексом термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов’язкові реквізити, як зокрема, дата складання податкової накладної.
Відповідно до пункту 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 (далі – Порядок заповнення), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номеру.
Таким чином датою складання податкової накладної є дата виникнення податкового зобов’язання, яка не підлягає виправленню.
Пунктом 201.16 статті 201 Кодексу реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрів може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зі змінами), затверджено, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок зупинення).
Пунктом 11 Порядку зупинення передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема, пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень.
Відповідно до пункту 6 Порядку прийняття рішень письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 Порядку прийняття рішень, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Таким чином, відлік строку для подання повідомлення про надання пояснення та копій документів у разі зупинення реєстрації розрахунків коригувань до податкових накладних починається за датою складання податкових накладних, до яких складено такий розрахунок коригування.
Інформуємо, що наказом Міністерства фінансів України від 22.10.2024 № 527, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2024 за № 1664/43009 «Про внесення змін до пункту 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» передбачається можливість подання платниками податку пояснень та копій документів до розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, якщо такі розрахунки коригування складені до податкових накладних за операціями, що здійсненні більше ніж за 365 днів до дати коригування кількісних та вартісних показників.
Наказ набере чинності через 15 днів з дня його офіційного опублікування.
Щодо питання 2.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Реєстрі.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Реєстрі пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в Реєстрі, зокрема, отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Пунктом 201.16 статті 201 Кодексу передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог пункту 3 Порядку зупинення податкові накладні/ розрахунки коригування, що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 4 Порядку зупинення у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 31 Порядку зупинення, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Крім того, додатком 3 до Порядку зупинення затверджено критерії ризиковості здійснення операцій.
Таким чином, розрахунки коригування можуть бути зареєстровані як у разі відповідності одній з ознак безумовної реєстрації або відповідності платника податку, який подав для реєстрації розрахунок коригування, показникам позитивної податкової історії платника податку, так і за результатами проходження перевірки щодо відповідності відображених операцій у розрахунках коригування критеріям ризиковості здійснення операцій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |